Punktualnie o godz. 13 w Okunince rozpoczął się „Żelazny Bieg” – historyczny, pierwszy triatlon, który powinien niedługo stać się wizytówką powiatu i Lubelszczyzny. Na starcie zameldowało się 68 zawodników i zawodniczek z całego kraju. Zwyciężył Piotr Hydzik z Wadowic, wśród kobiet – Hanna Matysiak z Leszna-Strzyżowic. Organizatorem zawodów był Wiesław Holaczuk – starosta włodawski, a ich kierownikiem i głównym pomysłodawcą Mariusz Zańko.
Do „Żelaznego Biegu” przystąpiło prawie 59 zawodników i 9 zawodniczek z całej Polski. „Żelazny Bieg” może stać się cykliczną imprezą o ogólnopolskiej randze. Organizatorem jest włodawskie starostwo. Zawody rozegrano na Jeziorze Białym i na trasie Okuninka – Orchówek. Triatlon – czyli zmagania sportowców o ekstremalnych możliwościach składał się z trzech części – pływania, jazdy rowerem i biegu długodystansowego. Podczas olimpiady w Londynie to właśnie tę dyscyplinę oglądało najwięcej mieszkańców tego miasta. Cieszy się ona zatem coraz większą popularnością. Teraz zawitała nad J. Biały.
- Impreza jest elementem promocji województwa lubelskiego, jak również upowszechnia ideę zdrowego trybu życia oraz stanowi żywą lekcję historii o żołnierzach Polskiego Podziemie Niepodległościowego – mówił Wiesław Holaczuk. – „Żelazny Bieg” dedykowany jest bowiem pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy po wojnie zmagali się z komunistycznym totalitaryzmem. Nazwa nawiązuje do ppor. Edwarda Taraszkiewicza „Żelaznego”, legendarnego żołnierza walki z komunistycznym systemem w powiecie włodawskim, który zginął w październiku 1951 r. w Zbereżu.
Bieg zorganizowany był w formie triathlonu o charakterze sprint – 750 m pływania, 20 km jazdy rowerem oraz 5 km biegu. Planowana trasa zawodów obejmowała dwie miejscowości Okuninkę i Orchówek. Zawody rozgrywane były w dwóch kategoriach open: kobiet i mężczyzn powyżej 16. roku życia. Na trasie zgromadziło się sporo widzów, którzy od tej pory nie mieli okazji oglądać zmagań tej dyscypliny sportu.
Głównymi organizatorami „Żelaznego Biegu” było: Starostwo Powiatowe we Włodawie oraz stowarzyszenie Leniwce.pl
Gościem specjalnym zawodów był mjr Stanisław Pakuła ps. „Krzewina”, ostatni żyjący podkomendny ppor. E. Taraszkiewicza „Żelaznego”. Mjr specjalnie na tę okazję przejechał kilkaset kilometrów, by w ten sposób podziękować zawodnikom za wyjątkową formę upamiętnienia jego dowódcy.
Zawody były bardzo wyczerpujące nawet dla najlepszych – mówili zgodnie uczestnicy, z których cześć na mecie nie mogła jeszcze długo złapać tchu. Zwycięzca – P. Hydzik – trasę pokonał nieco w ponad godzinę, a najlepsza kobieta – H. Matysiak – przybiegła na metę 5 minut po nim.
Wedle zapowiedzi organizatora, „Żelazny Bieg” stanie się imprezą cykliczną i impreza ta może stać się niedługim czasie wizytówką całej Lubelszczyzny.
Wszyscy podkreślali przy okazji perfekcyjną organizację zawodów oraz jej widowiskowość.
Wyniki:
Mężczyźni:
1. Piotr Hydzik (Wadowice) – 1,00,46, 2. Kacper Kwiecień (Kielce) – 1,01,10, 3. Rafał Gajewski (Mosty) – 1,02,23.
Kobiety:
1. Hanna Matysiak (Leszno-Strzyżewice) – 1.05,26, 2. Kaja Kwiatkowska (Kraków) – 1,12,51, 3. Bożena Jaskowska (Rzeszów) – 1,19,53.
Nagrodę fair play za oddanie koła od roweru swojej koleżance otrzymał Adam Paluch z Urszulina. Najlepszym zawodnikiem powiatu włodawskiego został Cezary Cenkała (16 w triatlonie).
ZOBACZ WYNIKI KLIKNIJ TU