Home / Zbudujemy Aquapark
aqua park chelm

Zbudujemy Aquapark

To już niemal pewne. W Chełmie powstanie pierwszy w województwie lubelskim aquapark. Chce tego aż 95 proc. mieszkańców, co wynika z sondażu, który na zlecenie władz miasta przeprowadziła wrocławska pracownia badawcza. – Podejmiemy się tego wyzwania i Chełm będzie miał aquapark – zapowiada prezydent Agata Fisz.

Analizujemy koszty inwestycji, ale także potrzeby społeczne mieszkańców Chełma – mówi prezydent miasta Agata Fisz. – Do najbliższego tego typu obiektu jest kilkaset kilometrów. Dlaczego nie mamy być pierwszym miastem wschodniej Polski z profesjonalnym aquaparkiem? Po przeprowadzonych z mieszkańcami konsultacjach społecznych wszelkie wątpliwości się rozwiewają. Zbudujemy dla Chełma aquapark.

Podobnego zdania są miejscy radni. Od lewicy do prawicy. Budowa Aquaparku była jednym z głównych haseł Agaty Fisz w wyborach prezydenta Chełma, a radni opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, a zwłaszcza radny Mariusz Kowalczuk, regularnie dopytywali się na sesjach o działania w sprawie obiecywanej inwestycji.

 

Krok po kroku

Plany budowy aquaparku sięgają 2009 roku. Wówczas to władze miasta uwzględniły postulat radnych Platformy Obywatelskiej przy konstrukcji budżetu, a w zamian radni zagłosowali za przyjęciem uchwały w tej sprawie. Miasto zleciło opracowanie wstępnej koncepcji, zawierającej propozycje zagospodarowania obiektu. Jej autorzy przewidzieli w dwupoziomowym chełmskim aquaparku kilka basenów, zjeżdżalnie i inne atrakcje wodne, ale także salony odnowy biologicznej, usługi związane ze SPA, kręgielnie, kawiarnie, itp. Wokół wodnego kompleksu pojawić się miały alejki, zieleń i kolejne miejsca parkingowe. Na drodze do rozpoczęcia prac budowlanych stała konieczność opracowania kosztownej dokumentacji i… źródło finansowania szacowanej na co najmniej 30 mln zł inwestycji.

- Niestety, w naszym województwie Regionalny Program Operacyjny nie przewidywał możliwości finansowania takich obiektów z funduszy unijnych, a poszukiwanie chętnego do budowy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego nie udało się nawet znacznie większym od Chełma miastom – mówi prezydent Fisz. – Dlatego sami spróbujemy podjąć się tego wyzwania zabiegając o pomoc finansową z budżetu państwa i województwa, a jednocześnie szukając inwestora, który partycypowałby w kosztach inwestycji – mówi Fisz.

 

Mieszkańcy są za

Zanim władze Chełma podjęły ostateczną decyzję, postanowiły przeprowadzić społeczne konsultacje i sprawdzić czy pomysł budowy aquaparku podoba się mieszkańcom. Zaangażowany do tego został wrocławski instytut badawczy IPC. – Zleciliśmy wykonanie badań zewnętrznej i niezależnej firmie, aby wyniki były jak najbardziej rzetelne – mówi Agata Fisz.

Na zlecenie urzędników w ubiegłym tygodniu instytut badawczy poddał telefonicznemu sondażowi reprezentatywną grupę 500 mieszkańców Chełma. Każdego z rozmówców pytano czy jest za budową w mieście aquaparku oraz czy sądzi, że z obiektu korzystaliby mieszkańcy innych miast regionu i województwa. Wyniki są jednoznaczne i chyba nieco zaskoczyły rządzących. Przy takich oczekiwaniach lepiej iść za głosem mieszkańców i wywiązywać się z obietnic. Aż 95 proc. badanych osób popiera budowę, przy czym 62 proc. odpowiedziało zdecydowanie tak, a 33 proc. raczej tak. Jedynie 1 procent ankietowanych jest zdecydowanie przeciwnych inwestycji, a raczej nie było cztery procent badanych.

O dużej atrakcyjności przyszłego aquaparku, a co za tym idzie chęci korzystania z niego przez mieszkańców całego województwa, przekonanych jest 88 proc. obywateli miasta – wynika z sondażu. Na pytanie, czy obiekt przyciągnie miłośników atrakcji wodnych z innych miast, 50 proc. badanych odpowiedziało zdecydowanie tak, a 38 proc., że raczej tak. Innego zdania było 12 proc. mieszkańców, z których 9 proc. odpowiedziało raczej nie, a 3 proc. zdecydowanie odrzuciło taką możliwość.

- To niemal jednoznaczny wynik wskazujący jak dużym zainteresowaniem cieszy się pomysł budowy aquaparku – uważa prezydent Fisz. – Chcę, aby był to profesjonalny obiekt z wieloma atrakcjami, który zarówno w środku, jak i na zewnątrz będzie prezentował się okazale. Gdy powstanie, mam nadzieję, że nawet sceptycznie nastawione 5 proc. badanych zmieni zdanie.

 

Dwie pieczenie na jednym ogniu

W 2009 roku miasto pod uwagę brało dwie lokalizacje, w których mógłby stanąć chełmski aquapark: teren przy miejskim stadionie przy ul. 1 Pułku Szwoleżerów oraz przy hali widowiskowo-sportowej na ul. Granicznej. Wybrano tę drugą. Okazuję się jednak, iż władze miasta rozważają obecnie jeszcze inną możliwość – teren przy skrzyżowaniu ulic Lubelskiej i Trubakowskiej, gdzie przed laty funkcjonował stadion piłkarski Gwardii Chełm.

- To miejsce jest znacznie bardziej widoczne, niż teren schowany pomiędzy halą sportową i pagórkami – twierdzi prezydent Fisz. – Położenie przy głównych arteriach miasta, łatwy dojazd i efektowny przeszklony, iluminowany obiekt ma zachęcać do skorzystania z aquaparku zarówno mieszkańców jak i przyjezdnych. Opracowana koncepcja, chociaż dotyczy innego terenu, zostanie wykorzystana na etapie przygotowywania dokumentacji. Wiele z elementów zagospodarowania nie ulegnie zmianie. Chcemy za to rozszerzyć funkcjonalność obiektu, chociażby o sale do squasha oraz położyć nacisk na efektowną elewację.

Miasto ma także nadzieję na zagospodarowanie reszty terenu po dawnym stadionie. Zmieniony przed dwoma laty miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego miał umożliwić powstanie w tym miejscu hotelu. Zainteresowanie taką inwestycją wyrażała nawet duża ogólnopolska sieć hotelowa „Gromada”, ale z powodów finansowych ostatecznie zrezygnowała z inwestycyjnych planów. Pomimo kilkukrotnych prób pozyskania inwestora ogłaszane przetargi nie spotkały się z zainteresowaniem. Może to się zmienić wraz z budową aquaparku.

- Dokonamy kolejnej zmiany w planie, dopuszczającej budowę nie tylko hotelu, ale również galerii handlowej o powierzchni sprzedaży powyżej 2 000 m kw. – mówi prezydent Fisz. – Jest więc szansa, że teren znajdzie nabywcę, tym bardziej, że jego atrakcyjność podniesie sąsiedztwo aquaparku.

 

Budowa ruszy za rok?

Na najbliższej sesji rady miasta staną dwie uchwały poświęcone przyszłości projektu. Pierwsza z nich ma dotyczyć zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru po dawnym stadionie przy ul. Lubelskiej. Oprócz dopuszczenia tam budowy galerii handlowej urbaniści zmienić mają również inne zapisy planu. Umożliwią one optymalizację wykorzystania całego terenu pod wodne centrum sportu oraz działalność usługową i handlową. Dodatkowo na zagospodarowanym obecnie zielenią skwerze przy starym odcinku ul. Trubakowskiej będą mogły powstać kolejne miejsca parkingowe.

Druga z obecnie przygotowywanych przez urzędników uchwał dotyczy przeznaczenia już w tegorocznym budżecie miasta pieniędzy na opracowanie budowlanego projektu aquaparku.

- Szacujemy, że dokumentacja kosztować może kilkaset tysięcy złotych, a koszt realizacji całej inwestycji pomiędzy 30 a 40 mln zł – mówi Agata Fisz – Zainteresowanie inwestycją wyraziło już kilka instytucji finansowych. Będziemy z nimi prowadzić rozmowy.

Miasto ma nadzieję, że zmieniony plan zagospodarowania przestrzennego przyciągnie poważnego inwestora, który oprócz budowy sąsiadującej z aquaparkiem galerii handlowej lub hotelu, będzie skłonny do partycypowania w kosztach budowy wodnego kompleksu.

Drugim branym pod uwagę rozwiązaniem jest zaciągnięcie długoterminowego kredytu. Jego spłata mogłaby zostać rozłożona na czas od kilkunastu do nawet ponad 20 lat. Aby pozyskane w ten sposób pieniądze nie wchodziły do poziomu zadłużenia miasta, przygotowanie, realizację, a następnie zarządzanie aquaparkiem przyjęłaby na swoje barki nowo powołana spółka miejska. Zabezpieczeniem kredytu mogłoby być poręczenie miasta.

- Mamy szansę na pozyskanie kredytu przeznaczonego właśnie na inwestycję typu budowa aquaparku – twierdzi Fisz. – Z takiego rozwiązania korzystają już inne polskie miasta. Mimo wszystko pieniędzy szukać będziemy również gdzie indziej. O pomoc finansową wystąpimy do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Szansą jest także inwestor budujący galerię handlową i ewentualna umowa offsetowa. Aquapark nie wpłynie na inne dziedziny funkcjonowania miasta. To będą wydatki inwestycyjne, a nie bieżące.

Jeśli przygotowywane przez miejskich urzędników uchwały zostaną przyjęte na najbliższej sesji, w kolejnych tygodniach miasto zamierza ogłosić przetarg na wykonawcę projektu aquaparku. Jednocześnie będzie zmieniany plan zagospodarowania przestrzennego. Prace nad obydwoma dokumentami mogą potrwać co najmniej do końca br. – Liczymy na to, że w pierwszych miesiącach 2013 roku będziemy mieć już pozwolenie na budowę, a prace rozpoczną się nawet przyszłoroczną wiosną – mówi optymistycznie Agata Fisz – Bez dokładnego projektu ciężko jednak oszacować zakres prac i czas potrzebny na ukończenie inwestycji. Sądzę, iż może ona potrwać około 2 lat.

źródło: NOWY TYDZIEŃ

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

6 odwiedzających teraz
1 gości, 5 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 14 o godz. 12:03 am UTC
Ten miesiąc: 30 o godz. 05-20-2024 11:39 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC