Bazując na wiedzy którą posiadamy i statystyce z poprzednich lat możemy przyjąć, że i w sezonie grzewczym 2013/2014 dojdzie do bardzo groźnego pożaru budynku mieszkalnego spowodowanego pożarem sadzy w kominie lub awarią układu grzewczego np. nieprawidłowym wykonaniem rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka.
Liczba pożarów których przyczyną były problemy z ogrzewaniem (sadza, wady urządzeń):
2010 rok – 13 pożarów,
2011 rok – 13 pożarów,
2012 rok – 16 pożarów,
2013 rok – 12 pożarów.
Prawdą jest niestety, że bardzo rzadko czyścimy nasze kominy ponieważ albo brakuje czasu albo nie ma wyłazu na dachu, albo nie ma szczotek do czyszczenia i tak zostaje aż do zimy. Obiecujemy sobie, że wyczyścimy na następną zimę a potem sytuacja się powtarza. Zimy w ostatnim czasie są dosyć mroźne więc intensywnie grzejemy opalając głównie drewnem, węglem czy trocinami.
Dobrze jak w czasie powstania pożaru sadzy w kominie są domownicy, słychać bardzo mocne dudnienie w kominie, udaje się zadzwonić po straż pożarną i pożar jest opanowany. Następstwem niestety pożaru często są popękane kominy, ściany i zakaz eksploatacji komina wydany przez strażaków do czasu kontroli przez kominiarza. Zima jednak w tym czasie nie odstępuje, nie robi przerwy na nasze problemy z ogrzewaniem, więc mimo oczywistych pęknięć komina dalej grzejemy a to już jest bardzo niebezpieczne i spalić dom można bardzo szybko.
Apelujemy więc do mieszkańców powiatu włodawskiego o zakupienie w dniu czytania tego artykułu szczotki do czyszczenia komina z ciężarkiem i linką stalową (sznurki od snopowiązałki czy inne linki parciane nie wytrzymują) i wyczyszczenie przewodu kominowego lub wynajęcie kominiarza który to zrobi za nas. Po pierwszych trzech miesiącach grzania lub gdy grzanie jest bardzo intensywne to nawet po miesiącu należy powtórzyć czyszczenie komina. Dbajmy także o porządek w kotłowniach bo papiery do rozpalania, szczypki czy kartony zalegające przy piecu w wielu przypadkach doprowadziły do pożaru całej kotłowni.
W przypadku domków z kominkami i rozprowadzeniem ciepła rurami pożary pojawiają się w wyniku intensywnego grzania a więc należy najlepiej umieścić na strychu czujkę dymu która zaalarmuje nas w przypadku powstania pożaru i uratuje nasze domostwo.
Źródło:
st. kpt. Waldemar Makarewicz
Oficer Prasowy KP PSP Włodawa