Home / Aktualności / Zawiasy i poprawczak za śmiertelne ciosy
noz_zakrwawiony

Zawiasy i poprawczak za śmiertelne ciosy

Na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat, grzywnę i dozór kuratora skazał Sąd Okręgowy w Lublinie 18-letniego Dariusza U. oskarżonego o pobicie ze skutkiem śmiertelnym 14-letniego Dominika K. 

W trakcie procesu doszło do ugody z matką zabitego chłopca. Sprawca ma jej zapłacić 20 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Przed sądem odpowiadali także dwaj 16-latkowie: Paweł K. i Rafał Ś., którzy także brali udział w pobiciu 14-latka. Obydwaj, jako nieletni sprawcy czynu, zostaną umieszczeni w zakładzie poprawczym.

Po prawie roku procesu w piątek (7 września) Sąd Okręgowy w Lublinie wydał wyrok w sprawie śmiertelnego pobicia 14-letniego Dominika K. na plaży w Okunince. Na ławie oskarżonych zasiedli trzej młodzi chłopcy: niespełna 18-letni Dariusz U. i jego dwaj młodsi koledzy: Paweł K. i Rafał S. Ci ostatni odpowiadali za swój czyn jako nieletni. Temida uznała, że Dariusz U. jest winny zarzucanego mu czynu i wymierzyła mu karę dwóch lat więzienia w zawieszeniu na pięć.

Prokurator domagał się siedmiu lat. Sędzia Jarosław Kowalski w ustnym uzasadnieniu wyroku tłumaczył, iż taka kara byłaby niewspółmierna do winy sprawcy. Podkreślił, że w czasie procesu doszło do mediacji, w wyniku której Dariusz U. zawarł ugodę z matką ofiary. Okolicznością łagodzącą, według sądu, miał być też fakt, że oskarżony próbował pomagać przy ratowaniu ofiary, a wcześniej nie był karany.
- Matka przebaczyła Dariuszowi U. Rzadko zdarzają się tego rodzaju sytuacje przed sądem okręgowym, który z istoty rozpoznaje sprawy o najpoważniejsze przestępstwa, gdzie najczęściej skutek jest tragiczny i nieodwracalny – podkreślił sędzia.

Sąd oddał 18-latka pod dozór kuratora. Chłopak ma też zapłacić 5 tysięcy złotych grzywny i 20 tysięcy złotych zadośćuczynienia matce ofiary. Z kolei dwaj młodsi koledzy Dariusza U. decyzją sądu trafią do poprawczaka. Rafał S., który także zawarł ugodę z matką 14-latka, spędzi jednak najbliższych kilka lat w zakładzie poprawczym o zaostrzonym rygorze. W ten sposób sąd ukarał go za jego późniejsze zachowanie. W styczniu br. pobił kolegę z gimnazjum w Białej Podlaskiej. Piątkowy wyrok sądu nie jest prawomocny.

Przypomnijmy. Do tragedii doszło 1 czerwca ub. r. na głównej plaży w centrum Okuninki. Napastnicy zaatakowali chłopca w pobliżu baru Kotwica. Zadali mu kilka ciosów i poszli. Z pomocą chłopcu przyszły dwie przedszkolanki z Włodawy, które przyjechały z dziećmi nad jezioro. Próbowały go reanimować. Jednak Dominik zmarł kilka minut po przewiezieniu do szpitala. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu chłopca był odruchowy mechanizm nagłego zatrzymania krążenia, do którego doszło wskutek urazów, jakich doznał podczas pobicia.

Dwóch napastników zatrzymał na plaży emerytowany funkcjonariusz komendy stołecznej policji. Trzeci, 17-latek, został zatrzymany jakiś czas później we Włodawie. Wszyscy trzej napastnicy byli uczniami szkoły dla trudnej młodzieży we Włodawie. Śledczy ustalili, że powodem ataku na 14-latka miała być kłótnia o telefon komórkowy, który Dominik rzekomo miał zabrać swojej rówieśnicy. Ta wskazała 17-latkowi i dwu 16-latkom jego jak sprawcę kradzieży komórki.

Źródło: NOWY TYDZIEŃ

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

14 odwiedzających teraz
0 gości, 14 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 34 o godz. 08:45 am UTC
Ten miesiąc: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC