Home / Kultura / Sztuka / Zaproszenie na promocję książki Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943
pojednanie2013

Zaproszenie na promocję książki Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943

pojednanie2013W najbliższy piątek 7 czerwca 2013 r. o godz. 17.00 w Galerii Na Parterze Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie odbędzie się promocja książki „Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943”.

W słowie O KSIĄŻCE od Redakcji czytamy:

Książka Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943 jest jednym z rezultatów projektu o tej samej nazwie, projektu będącego polsko-ukraińskim działaniem zapoczątkowanym w 2012 r. Polsko-ukraińska grupa researcherów zbierała relacje ustne na Wołyniu, poszukując postaw ludzi szlachetnych i sprawiedliwych, szczególnie wśród Ukraińców ratujących Polaków w okresie czystek etnicznych prowadzonych przez OUN i UPA w latach 1943–1945 na Wołyniu i w Galicji oraz wśród Polaków pomagających Ukraińcom w czasie akcji odwetowych i wysiedleńczych. Potrzeba projektu wyrosła z wielokrotnych rozmów o polsko-ukraińskich stosunkach oraz upamiętnieniu zbliżającej się 70. rocznicy wydarzeń na Wołyniu. Ze względu na wagę, jak i złożoność tematu, problematyka trudnej historii i pamięci może być interesująca dla wielu specjalistów, stąd też próba kompleksowego spojrzenia na omawiane kwestie. Książka zawiera:

  • artykuły i wypowiedzi historyków, animatorów kultury, dziennikarzy, pisarzy
  • relacje ustne Polaków i Ukraińców
  • materiały edukacyjne

Z ogromną satysfakcją informujemy, że Włodawa jest pierwszym miastem w polskiej trasie prezentującym szerszej publiczności czytelniczej tę polsko-ukraińsko-angielską publikację w ramach upamiętnienia 70. rocznicy wydarzeń na Wołyniu. Jak mówi organizatorka projektu Aleksandra Zińczuk zarówno publikacja, jak i sam projekt promują wspólny dialog nad trudną polsko-ukraińską historią i pamięcią, upamiętniając ofiary, ocalonych oraz osoby ratujące.

Udział w takich spotkaniach może przyczynić się do łamania stereotypowych wyobrażeń i mieć swój wkład w polsko-ukraińskie pojednanie.

 

Organizatorami spotkania we włodawskiej Galerii Na Parterze są: Miejska Biblioteka Publiczna, Starostwo Powiatowe i Stowarzyszenie „Panorama Kultur”.

 

W programie m.in.:

 

  • wykład wprowadzający dr. Leona Popka – „Tragizm Polaków na Wołyniu podczas II wojny światowej”
  • multimedialna prezentacja projektu i publikacji „Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943” – Aleksandra Zińczuk i Emil Majuk
  • wystąpienie ukraińskiego uczestnika projektu Sergieja Miroshnychenko – „Wstępna analiza dokumentacji audio i wideo zgromadzonej podczas ekspedycji wołyńskiej w 2012 r.”

 

 

Spotkanie poprowadzi Aleksandra Zińczuk – autorka i koordynatorka projektu „Pojednanie przez trudną pamięć. Wołyń 1943”, doktorantka, animatorka kultury i sieci, redaktorka, m.in. w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”, gdzie również koordynuje polskie i międzynarodowe projekty edukacyjne. Współzałożycielka Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza w Lublinie, sekretarz Stowarzyszenia „Panorama Kultur”. Autorka ponad 50 publikacji w czasopismach i publikacjach zwartych. Stypendystka m.in. Instytutu Adama Mickiewicza, Oral History Assotiation (2011).

 

Leon Popek – doktor historii, archiwista, pracownik lubelskiego oddziału IPN, prezes Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Podolskiej, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Zajmuje się organizowaniem wystaw i sesji poświęconych dziejom Wołynia. Jego dorobek naukowy jest imponujący – 21 książek i ponad 180 artykułów poświęconych tematyce wołyńskiej. Jedną z najpopularniejszych publikacji tego autora jest książka pt. Ostrówki. Wołyńskie Ludobójstwo. Książka wpisuje się w nurt pojednania polsko-ukraińskiego. Jej szczególny walor to relacje ludzi ocalonych z pogromu.

 

Emil Majuk – prezes Stowarzyszenia „Panorama Kultur”, pracownik Ośrodka „Brama Grodzka– Teatr NN”, zrealizował m.in. z Muzeum Historii Żydów Polskich projekt „Śladami Żydów na Lubelszczyźnie”,a także autorskie projekty „Skrawki Pamięci” oraz „Wirtualne Wojsławice” związane z rodzinnym miejscem zamieszkania

 

Sergieja Miroshnychenko – z wykształcenia historyk. Studiował historię i psychologię na Wyższym Instytucie Pedagogicznym w Gorłówce oraz w Donieckim Uniwersytecie Narodowym. Pracował jako nauczyciel w Iłowajsku oraz Gorłówce. Autor artykułów o problematyce historycznej i psychologicznej. Obecnie wolontariusz w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”.

źródło: MBP

About TV Włodawa

5 odwiedzających teraz
2 gości, 3 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 7 o godz. 03:28 am UTC
Ten miesiąc: 75 o godz. 10-02-2024 02:23 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC