Muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego
Festiwalu Trzech Kultur
Włodawa to wyjątkowe miejsce. Znajduje się na granicy trzech odmiennych przestrzeni, na rozdrożu trzech różnych światów. Jest punktem styku trzech religii: katolickiej, prawosławnej, żydowskiej. Zjawisku przenikania kultur zawdzięcza swoją niezwykłość. Raz w roku, jesienią porą wyjątkowość tą mogą poczuć wszyscy. Piętnastotysięczne miasteczko jest wtedy na ustach wielu ludzi, tętni życiem. Rozpoczyna się Festiwal Trzech Kultur.
Muzeum – gospodarz i organizator Festiwalu realizuje w ten sposób ekumeniczny program ochrony, edukacji i promocji miejscowej tradycji pogranicza kultur, tolerancji i koegzystencji twórców dziejów Włodawy.
Festiwal Trzech Kultur to niezwykła impreza łącząca przeszłość tego unikalnego, kresowego miasteczka z jego teraźniejszością. Ma ona swoją oryginalną specyfikę. W czasie trzech dni zacierają się różnice, trwa dialog kultur, który łączy, fascynuje, inspiruje. To czas, gdy odbywają się koncerty i przedstawienia z udziałem gwiazd największego formatu oraz liczne wystawy, warsztaty i konferencje. Naszych uczestników nie można zawieść. Tworząc program pamiętaliśmy, by wszystkim dostarczyć licznych atrakcji. By śmiechu, łez, emocji i wzruszeń było co niemiara.
Każda edycja festiwalu jest inna, Jesteśmy przekonani, że wspólnie odnajdziemy tu miejsce, „… gdzie biblijne pieśni wiatr łączy z polską piosenką, słowiańskim żalem …” i żydowską nadzieją.
Dajmy się uwieść temu niezwykłemu klimatowi. Włodawa to naprawdę magiczne miasto.
Zapraszamy do wspólnego z nami świętowania.
Jak co roku i tym razem podczas Festiwalu Trzech Kultur gwiazd nie zabraknie. Najważniejsze nazwiska to: Edyta Geppert z zespołem Kroke, Andrzej Seweryn i Stanisław Soyka. Rozśmieszy nas Grupa Rafała Kmity. FTK odbędzie się od 19 do 22 września.
Włodawscy muzealnicy i tym razem spisali się na medal, przygotowując całkiem pokaźną dawkę kulturalnych atrakcji. Szczegółowy program podamy w późniejszym czasie, teraz tylko wypunktujemy „smaczki”.
W czwartek (19 września) o godz.1900 (kino WDK) wystąpi Grupa Rafała Kmity z dziwowiskiem kabaretowym „Jeszcze nie pora nam spać”. W piątek (20 września) o godz.1100 (namiot – plac synagogalny) – Michał Malinowski (Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści) – niezwykłe opowiadanie dla dzieci, młodzieży i dorosłych „Opowieści Króla Salomona”, godz.1300 (namiot – plac synagogalny) – Duet Rauch (Dorothea i Bogusław Hegeduess) – „Tradycyjne pieśni żydowskie”, godz.1700 (wielka synagoga) – Nina Stiller – recital „Jidysze Perł” i godz.1900 (wielka synagoga) – NeoKlez – koncert muzyki klezmerskiej „Pięć stron świata”. W sobotę (21 września) na uwagę zasługują na pewno: godz.1330 (namiot – plac synagogalny) – Andrzej Brzeski (bard i aktor) – recital „Za pierwszą chmurą”, godz.1700 (cerkiew) – Chór „Boyan” z Kijowa – koncert pieśni prawosławnych i godz.1900 (wielka synagoga) – Edyta Geppert & KROKE – recital „Kocham życie” (spotkanie z artystami po koncercie – mała synagoga).
Ostatniego dnia (22 września) – godz. 900 (cerkiew) – Chór Katedry Świętego Zmartwychwstania w Brześciu (Białoruś) – udział w nabożeństwie oraz po nabożeństwie koncert pieśni cerkiewnych, godz.1200 (wielka synagoga) – Sławomir Holland – spektakl „Nic nowego pod słońcem”, godz.1700 (kościół św. Ludwika) – Andrzej Seweryn – koncert poezji ks. Jana Twardowskiego z udziałem skrzypka Macieja Przestrzelskiego, godz.1900 (kościół św. Ludwika) – Stanisław Soyka z SOYKA Kwintet – recital (spotkanie z artystami po koncercie – kościół św. Ludwika).
Oczywiście od piątku do niedzieli czynny będzie Bazar Festiwalowy (deptak przed muzeum), będą Festiwalowe Spotkania z Gwiazdami, Pokazy Ginących Zawodów, zwiedzanie kościoła św. Ludwika i klasztoru OO. Paulinów (m. in.: podziemia, wieża kościelna, wystawa w klasztorze – piątek 1000-1500, sobota 1000-1500 niedziela 1000 -1500). Prezentację i prowadzenie Festiwalu Trzech Kultur powierzono znanej i lubianej Katarzynie Dowbor.
Włodawscy Muzealnicy
Muzeum Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego