Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / Zadłużenie Włodawy spada
kasa

Zadłużenie Włodawy spada

Najnowszy ranking czasopisma Wspólnota dotyczy dynamiki zadłużenia samorządów w latach 2014-2017. I okazuje się, że w naszym województwie bezkonkurencyjne jest miasto Włodawa, które w ciągu tych trzech lat zmniejszyło zadłużenie o ponad 20%. Jest liderem w kategorii miast powiatowych Lubelszczyzny. To zasługa przede wszystkim Elżbiety Torbicz – miejskiego skarbnika.

Jako punkt początkowy rankingu wybrano rok 2014. Z jednej strony to moment, w którym poziom zadłużenia w skali kraju był najwyższy. A jednocześnie to początek ostatniej kadencji samorządowej. Poziom zadłużenia na koniec 2014 roku (wyrażony jako procent budżetu każdej JST) porównano z zadłużeniem na koniec 2017 r. Innymi słowy pytano o to, jak w poszczególnych gminach, powiatach i województwach zmieniał się poziom długu.

A kwestia ta jest bardzo ważna, bo – jak pisze autor rankingu – prof. Paweł Swianiewicz: Ryzyko związane z zadłużeniem ponoszą wszystkie zaangażowane strony (samorządy, budżet państwa, który zmuszany bywa do wydatków na pomoc dla JST) – oprócz banków oraz innych instytucji finansowych pożyczających pieniądze. Nie wydaje się to sprawiedliwe. Przecież wina za nadmierne zadłużenie rozkłada się i na pożyczkobiorcę, i na bank, który bez należytej roztropności pożycza pieniądze, nie biorąc pod uwagę ryzyka.

Powiat włodawski w tym rankingu uplasował się w środku powiatów. Jego zadłużenie w ciągu tych trzech lat bardzo niewiele wzrosło – o 1,32%. Natomiast znakomicie w tym zestawieniu przedstawia się sytuacja budżetowa miasta Włodawy. Zadłużenie zmniejszyło się aż o 24,44% i tym samym dało mu to miejsce w pierwszej dziesiątce najbardziej oszczędnych i miast powiatowych w kraju. Z kolei z gmin powiatu naj-oszczędniej zarządzano w gminie Urszulin, gdzie dług zmalał o ponad 21%.

W kategorii województwa pierwsze miejsce w rankingu zajęło województwo mazowieckie, którego poziom zadłużenia zmalał o 20%, natomiast woj. lubelskie zwiększyło w tym czasie swoje zadłużenie aż o 28%. Wśród dużych miast najlepiej wypadł Poznań, który zmniejszył zadłużenie o ponad 22%. Świnoujście najlepiej się uplasowało pośród miast na prawach powiatu – zmniejszenie zadłużenia wyniosło prawie 30%.

Pośród miast powiatowych liderem oszczędzania jest Pisz w woj. warmińsko-mazurskim (ponad 48%). Najlepiej w kategorii miasteczka wypadł śląski Koniecpol, który zmniejszył zadłużenie o ponad 44%. Natomiast podkarpacki powiat leski zmniejszył zadłużenie w ciągu tych trzech lat aż o 36%. Pośród gmin wiejskich zachodniopomorski Rewal zmniejszył zadłużenie aż o ponad 200%, zaś w pierwszej czwórce najgorszych gmin Polski jest Kodeń, którego dług wzrósł o ponad 26%.

źró∂ło: Nowy Tydzien (-)

About TV Włodawa

26 odwiedzających teraz
0 gości, 26 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 38 o godz. 12:52 am UTC
Ten miesiąc: 178 o godz. 06-09-2019 11:34 am UTC
Ten rok: 398 o godz. 02-24-2019 11:41 am UTC