Home / Aktualności / XVI Jarmark Holeński (OGLĄDAJ)
jarmark holeński

XVI Jarmark Holeński (OGLĄDAJ)

29 lipca po raz szesnasty  niewielka wieś Hola na terenie Gminy Stary Brus w powiecie włodawskim, zamieniła się na jeden dzień w „jarmarczne miasteczko”, dzięki odbywającej się tu co roku imprezie o nazwie „Jarmark Holeński”, która nieodłącznie związana jest ze świętem prawosławnym, odpustem ku czci św. Antoniego Pieczerskiego. Zapraszamy do obejrzenia video na www.tvwlodawa.pl 

Turyści, mieszkańcy powiatu włodawskiego mieli już kolejną okazję podziwiać piękno liturgii prawosławnej oraz posłuchać prawosławnego śpiewu polifonicznego. W tym roku ponad 130 wystawców: malarzy, rzeźbiarzy, garncarzy i innych twórców ludowych prezentowało dzieło swoich rąk przed rzeszą kilkutysięczną miłośników kultury ludowej i prawosławia. Pomysłodawcami tego etnograficzno-religijnego wydarzenia są Tadeusz i Alina Karabowiczowie.

Jarmark Holeński to wydarzenie kulturalne, religijne, międzynarodowe, to jeden z wielu sposobów ocalenia przed zapomnieniem tego, co nadbużańskie, co nasze, to również sposób na szukanie jedności, pojednania bratnich narodów słowiańskich, to swego rodzaju „pomost porozumienia”, jak nazwała imprezę uczestniczka Jarmarku Holeńskiego Regina Redde z Dubeczna, członkini Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego.

Jarmark w Holi to nie tylko rękodzieło, ale to również śpiew i muzyka ludowa. Na scenie ustawionej w Zagrodzie Poleskiej Skansenu w Holi zaprezentowały się zespoły ludowe z różnych stron Polski, ale i nie tylko. Warto doświadczyć atmosfery Holi w tym szczególnym dniu, kiedy to twórcy ludowi z całej Polski, nie tylko z Podlasia przyjeżdżają tutaj, aby nie tylko sprzedać swoje działa, ale również wymienić się doświadczeniami, zwyczajnie pobyć ze sobą.

źródło:  TRW

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

12 odwiedzających teraz
1 gości, 11 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 24 o godz. 12:59 am UTC
Ten miesiąc: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC