Home / Kultura / Sztuka / XIX RAJD „BARWY JESIENI” – EUROPEJSKIE DNI PTAKÓW WE WŁODAWIE
063-Barwy_Jesieni_04.10.2014_082

XIX RAJD „BARWY JESIENI” – EUROPEJSKIE DNI PTAKÓW WE WŁODAWIE

W pierwszy weekend października obchodzimy Europejskie Dni Ptaków. Jak co roku wolontariusze z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków zapraszają wówczas wszystkich chętnych na otwarte wycieczki ornitologiczne przybliżające tajemnice jesiennej ptasiej wędrówki przez kontynent europejski, z terenów lęgowych na zimowiska. W naszym mieście w dniu 4 października 2014 r. Szkoła Podstawowa nr 3 im. Franciszka Kleeberga i Nadleśnictwo Włodawa włączyło się do tej akcji podczas XIX Rajdu „Barwy Jesieni”. Szkolne Koło PTTK nie zawiodło i w tym roku.

Do wędrówki trasą od Placówki Straży Granicznej wzdłuż rzeki Bug przystąpiło 166 osób – dzieci ze wszystkich klas, rodziców, dziadków, wychowawców i sympatyków ptaków. Dzięki uprzejmości Urzędu Gminy Włodawa tradycyjne ognisko i zabawy dla uczestników odbyły się przy wiacie turystycznej w Susznie. Rajd prowadzili pracownicy Nadleśnictwa Włodawa –Włodzimierz Czeżyk i Zbigniew Paśnik. O ptakach opowiadali studenci z Koła Naukowego Leśników przy Uniwersytecie Przyrodniczym –Sebastian Wójtowicz i Agnieszka Czeżyk, a prelekcję o trznadlu z użyciem kolorowej planszy przeprowadziły uczennice z Publicznego Gimnazjum nr 2 we Włodawie biorące udział w konkursie Łowca Polskiego pt. Ożywić pola-rok trznadla.

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkową plakietkę z wizerunkiem trznadla czarnogłowego. W trakcie wędrówki zaobserwowano 84 ptaki w tym 15 kawek, 14 gawronów, 12 kruków, 12 gęsi zbożowych, 10 kosów, 14 trznadli, 1 kopciuszka, 1 rybołowa i 1 myszołowa zwyczajnego. W niedzielę wieczorem 5 października OTOP przekaże zebrane dane do europejskiego centrum koordynacyjnego na Słowacji. Na podstawie zebranych informacji od wszystkich państw uczestniczących w akcji tworzona jest lista najczęściej spotykanych jesienią gatunków ptaków. Uczestnicy rajdu dowiedzieli się także na czym polega praca w Straży Granicznej o czym opowiedziała Ewa Zalewska funkcjonariuszka SG. W podsumowaniu rajdu po pieczeniu kiełbasek każda klasa otrzymała pamiątkowe dyplomy uczestnictwa. Wszyscy bawili się dobrze, a pogoda dopisała. Temu nie ma co się dziwić bo dzień 4 października to wspomnienie Św. Franciszka –patrona przyrodników.

Włodzimierz Czeżyk

About TV Włodawa

13 odwiedzających teraz
0 gości, 13 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 24 o godz. 03:37 am UTC
Ten miesiąc: 44 o godz. 11-11-2023 01:08 pm UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC