Home / Kultura / Sztuka / XIV Finał Festiwalu Twórczości Dziecięcej
unnamed

XIV Finał Festiwalu Twórczości Dziecięcej

W tym roku przypada 480. rocznica nadania praw miejskich Włodawie, do niej właśnie nawiązuje hasło tegorocznej, XIV edycji naszego Festiwalu: „Zakochaj się we Włodawie…w 480. rocznicę nadania praw miejskich”.
Uroczysty finał Festiwalu odbył się w środę, 14 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie.

Wśród licznie przybyłych na uroczystość zakochanych w naszym miasteczku laureatów oraz ich opiekunów artystycznych i merytorycznych, mieliśmy przyjemność gościć Burmistrza miasta, Jerzego Września, przedstawicieli fundatorów nagród w osobach pań Małgorzaty Kruglej, która reprezentowała Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej oraz Katarzyny Śliwińskiej, przedstawicielki firmy PUH „Energetyk” Sp. J. F. Brzozowski J. Kędzierawski. Swoją obecnością zaszczycili nas członkowie komisji konkursowych, a także członkowie rodzin, koleżanki i koledzy ze szkół nagrodzonych i wyróżnionych dzieci.

Finał Festiwalu Twórczości Dziecięcej nie mógłby się odbyć bez części artystycznej, która jest już tradycyjnym elementem uroczystości podsumowującej konkurs. W tym roku naszą biblioteczną sceną zawładnęły postaci z ulubionych dziecięcych bajek :) Aktorzy z Kół Teatralnych ze Szkoły Podstawowej nr 2 we Włodawie, pod kierunkiem pani Beaty Wyrzykowskiej-Telepko przygotowali przedstawienie uświetniające środowe wydarzenie :)

Czternasty rok mamy ogromną przyjemność podziwiać talenty literackie, plastyczne i multimedialne uczniów z Włodawy i jej okolic. To już czternaście lat opiekunowie merytoryczni i artystyczni uczestników konkursu pracują z młodzieżą i promują czytelnictwo, wiedzę o regionie, i twórczość artystyczną swoich wychowanków.

Tematem prac konkursowych była historia i czasy współczesne Włodawy, zwyczaje i obyczaje, przyroda, zabytki, nawiązania do Włodawy w literaturze i sztuce, życie kulturalne Włodawy, legendy, podania.

Tłem historycznym natomiast wiek XVI, kiedy to za panowania Zygmunta I Starego, właściciel dóbr włodawskich, starosta włodzimierski, książę Andrzej Sanguszko rozpoczął zabiegi o nadanie Włodawie praw miejskich. Starania te zostały uwieńczone sukcesem i w 1534 roku Włodawa cieszyła się statusem miasta.

Wielu młodych ludzi zakochanych jest we Włodawie :) Dowodem tego są wspaniałe prace, przy powstaniu których inspiracją była Włodawa. W tegorocznej edycji wpłynęło 314 wszystkich prac, złożonych przez 265 uczniów z 11 placówek kulturalno-oświatowych powiatu włodawskiego.

Liczba prac złożonych z poszczególnych placówek przedstawia się następująco:
Miejskie Przedszkole Podstawowe nr 2 we Włodawie: 2
Punkt Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Korolówce: 8
Zespół Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Jana Pawła II w Hańsku: 6
Szkoła Podstawowa nr 2 we Włodawie: 216
Szkoła Podstawowa nr 3 we Włodawie: 24
Szkoła Podstawowa w Woli Wereszczyńskiej: 1
Szkoła Podstawowa w Urszulinie: 24
Publiczne Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Dubecznie: 22
Publiczne Gimnazjum w Urszulinie: 3
Publiczne Gimnazjum nr 1: 5
Publiczne Gimnazjum nr 2 we Włodawie: 3

Komisje konkursowe w składzie:
literacka: Anna Gaj, Marta Ładak, Czesława Michańska,
multimedialna: Adam Purc, Leszek Wiatrowski,
plastyczna: Agnieszka Jaroszyńska, Agnieszka Kuryłowicz, Władysława Wójcik
przyznały w sumie 61 nagród i wyróżnień!

Serdecznie dziękujemy fundatorom nagród Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej oraz firmie PUH „Energetyk” Sp. J. F. Brzozowski J. Kędzierski, z którymi dzień wręczenia dyplomów i książek był jeszcze radośniejszy :)

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za zainteresowanie konkursem, opiekunom za pomoc w pracy artystycznej ich podopiecznych. Członkom Komisji dziękujemy za poświęcenie czasu i chęć pomocy w trudnym wyborze prac, a wszystkim przybyłym gościom za ich obecność.

Na potrzeby dokumentacji Finału wykorzystano fragmenty pracy Laureatki Festiwalu: Otylii Chomontowskiej „Herb Włodawy”.

Opracowaniem graficznym dyplomów, podziękowań i prezentacją multimedialną prac plastycznych zajęła się Edyta Pietrzak, kierownik Działu Regionalnego MBP. Plakat finałowy i oprawę fotograficzną uroczystości przygotowała Ula Panasiuk, specjalista ds. animacji kulturalnej. Natomiast przygotowanie dokumentacji związanej z konkursem, podsumowaniem danych liczbowych oraz aranżację wystawy pokonkursowej przygotowała Joanna Orzeszko, starszy bibliotekarz Oddziału dla Dzieci MBP.

Zapraszamy serdecznie do zwiedzania pokonkursowej wystawy prac eksponowanych w Galerii „Na Piętrze” Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie. Prace literackie nagrodzone i wyróżnione w XIV edycji Festiwalu zamieszczone są na naszej stronie w zakładce Szuflada Czytelników.

Natomiast nagrodzone prezentacje multimedialne można zobaczyć poniżej:

Kategoria: szkoła podstawowa, kl 0-III:
Michał Wójcik Moje miasto Włodawa, dawniej i dziś

Kategoria: szkoła podstawowa, kl IV-VI:
Martyna Borowiec Zakochaj się we Włodawie,
Mateusz Daciuk i Szymon Harko Film o Włodawie,
Kinga Melańczuk Zakochaj się we Włodawie,
Mateusz Pielak Włodawa.

Zachęcamy również do obejrzenia zdjęć z Finału dostępnych w naszej galerii oraz poniższej prezentacji zawierającej fotografie wszystkich prac plastycznych nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie.

About TV Włodawa

48 odwiedzających teraz
0 gości, 48 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 81 o godz. 03:11 pm UTC
Ten miesiąc: 146 o godz. 01-09-2025 03:31 am UTC
Ten rok: 146 o godz. 01-09-2025 03:31 am UTC