Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / Wyzwań nie brakuje
Andrzej-Romańczuk-2018-2-696x464

Wyzwań nie brakuje

Nowy Tydzień: – Po raz trzeci z rzędu został pan laureatem plebiscytu czytelników „Nowego Tygodnia” na Samorządowca Roku. Skąd ten sukces?


Andrzej Romańczuk: – Przede wszystkim dziękuję wszystkim tym, którzy na mnie głosowali. Zwycięstwa tego nie traktuję jednak w kategorii sukcesu, a bardziej zobowiązania do jeszcze większego zaangażowania. Na pewno jednak jest to miłe, gdy widzimy, iż to, co robimy, jest chwalone i doceniane, że powiat zmieni się na lepsze.
– Jest pan od ponad trzech lat starostą. Powoli chyba czas na podsumowanie kadencji, wszak jesienią tego roku wybory. Co się udało, co nie?
– Na pewno nie należy tego rozpatrywać w kategoriach: udało się czy nie udało. Cały czas ciężko pracuję, dążąc do celów, jakie sobie postawiłem, obejmując w grudniu 2014 r. funkcję starosty włodawskiego. Na pewno jest bardzo wiele spraw i problemów, które udało nam się rozwiązać, a przynajmniej w części poprawić sytuację. W samorządzie niestety nie jest tak, że fundamentalne problemy czy sprawy bywają raz na zawsze rozwiązane. To trochę jak z grą świateł – czasem jedne przygasają, to znów inne rozbłyskują. Zawsze dużo się dzieje i nie ma wytchnienia. Jest za to ogrom pracy.
– A konkretnie?
– Zacznę może od poprawiającej się sytuacji naszego szpitala. Jeszcze nie tak dawno jednostka ta nie miała płynności finansowej, groziła jej upadłość. Dziś samodzielnie spłaca swoje zobowiązania, prowadzi niezbędne inwestycje, a przede wszystkim zwiększa gamę świadczonych usług. Otworzono Oddział Chirurgii Jednego Dnia, gdzie chorzy mogą skorzystać z wykonywanych przez specjalistów zabiegów okulistycznych, ortopedii działający od ponad roku. Jest cieszący się wielką popularnością i potrzebą Dzienny Dom Opieki Medycznej. Szpital realizuje też nowe projekty, jak np. zwalczanie boreliozy czy walka z otyłością u dzieci. Naprawdę mam wielką satysfakcję, że wreszcie w tej kadencji udało się doprowadzić do tego, że o szpitalu mówi się coraz częściej w kategorii sukcesu. Tego nie było od kilkunastu lat. Co bynajmniej nie oznacza, iż nie ma tam problemów. Martwi mnie bardzo np. sytuacja w większości niskich wynagrodzeń w szpitalu.
– Powiat to jednak nie tylko szpital, to np. także nie najlepsze drogi, często nawet nie powiatowe, tylko koszmarne gruntowe gminne.
– O drogach, które są sercem komunikacyjnym naszego turystycznego powiatu, nigdy nie zapominamy. Zrealizowaliśmy sporo, choć na pewno zdecydowanie oczekiwania mamy większe. Ważnym elementem tej kadencji są pieniądze uzyskane z PROW na remonty dróg: Uhrusk – Łukówek, ul. Chełmskiej w Urszulinie aż do Zastawia czy centrum Hanny w stronę Janówki – to tylko pierwsze z brzegu przykłady skutecznego ubiegania się o środki zewnętrzne. Jeszcze do tego należałoby dodać dwie inwestycje drogowe z RPO – Urszulin – Sumin i Sobibór – Wołczyny, a także przebudowę ze środków rządowych ulic we Włodawie: Tysiąclecia i Korolowskiej. Ponadto trzeba pamiętać, że włączamy się w remont dróg gminnych na zasadzie partnerstwa – po 50% gmina i powiat. Przygotowujemy wnioski o kolejne inwestycje drogowe. Mam nadzieję, że uzyskamy na nie dofinansowanie.
– Powiat włodawski to nietuzinkowe miejsce na mapie Polski, ale bez odpowiedniej promocji mało kto w kraju będzie się mógł o tym dowiedzieć…
– Od samego początku kadencji postawiłem na większą rozpoznawalność naszego powiatu. Stąd stale podnosimy poziom jakości naszych sztandarowych imprez, jak Festiwal Kolęd i Szczodrywek, Żelazny Triathlon, Jarmark Holeński, Europejskie Din Dobrosąsiedztwa czy Festiwal Trzech Kultur.

WIĘCEJ W NOWYM TYGODNIU

About TV Włodawa

33 odwiedzających teraz
6 gości, 27 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 39 o godz. 02:28 am UTC
Ten miesiąc: 157 o godz. 01-11-2019 10:05 am UTC
Ten rok: 157 o godz. 01-11-2019 10:05 am UTC