Home / Aktualności / Wystawa „Przemysł i technika na Lubelszczyźnie”
DSC_0007

Wystawa „Przemysł i technika na Lubelszczyźnie”

Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie zaprasza na kolejną wystawę edukacyjną ze zbiorów Państwowego Archiwum w Lublinie.

Tym razem Galeria „Na Poddaszu” na 18 planszach wystawienniczych prezentuje kopie archiwaliów do dziejów przemysłu i techniki na Lubelszczyźnie w różnych epokach wybranych pod kątem ukazania ciekawszych i ważniejszych faktów. Dokumenty datowane od XIX po II połowę XX wieku ukazują m.in. historię pierwszej w Polsce wytwórni samolotów, powstawanie komunikacji miejskiej w Lublinie, dawne technologie warzenia piwa w lubelskich browarach. Można na nich również odnaleźć dokumentacje dotyczące prototypów różnego rodzaju maszyn i urządzeń, które współcześnie wydają się być nieco kuriozalne. Jednym z takich przykładów są zapisy dotyczące konstrukcji wózka inwalidzkiego, który wyglądał jak… samochód. Każda plansza opatrzona jest komentarzem, materiałem fotograficznym oraz rysunkami i schematami technologicznymi.

przemysl_plakat

Wystawie towarzyszy ekspozycja Kalendarzy Lubelskich z lat 60-tych i 70-tych XX w. ze zbiorów bibliotecznych Działu Regionalnego. Prezentowane są artykuły dotyczące inwestycji przemysłowych, które nie znalazły miejsca na planszach wystawienniczych, m.in. Zakładom Garbarskim we Włodawie.

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze uzgadnianie terminów i godzin zwiedzania.

Wystawa dostępna jest w godzinach pracy Biblioteki do końca kwietnia 2014 r.

Osoby do kontaktu: Edyta Pietrzak – kier. Działu Regionalnego, Małgorzata Zińczuk – kier. Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji.

Kurator wystawy: Rafał Hordyjewski / Opracowanie graficzne: Marek Krzykała

źródło: Archiwum Państwowe w Lublinie , MBP

About TV Włodawa

10 odwiedzających teraz
2 gości, 8 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 14 o godz. 12:13 am UTC
Ten miesiąc: 30 o godz. 05-20-2024 11:39 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC