Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / Wystawa „Przemysł i technika na Lubelszczyźnie”
DSC_0007

Wystawa „Przemysł i technika na Lubelszczyźnie”

Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie zaprasza na kolejną wystawę edukacyjną ze zbiorów Państwowego Archiwum w Lublinie.

Tym razem Galeria „Na Poddaszu” na 18 planszach wystawienniczych prezentuje kopie archiwaliów do dziejów przemysłu i techniki na Lubelszczyźnie w różnych epokach wybranych pod kątem ukazania ciekawszych i ważniejszych faktów. Dokumenty datowane od XIX po II połowę XX wieku ukazują m.in. historię pierwszej w Polsce wytwórni samolotów, powstawanie komunikacji miejskiej w Lublinie, dawne technologie warzenia piwa w lubelskich browarach. Można na nich również odnaleźć dokumentacje dotyczące prototypów różnego rodzaju maszyn i urządzeń, które współcześnie wydają się być nieco kuriozalne. Jednym z takich przykładów są zapisy dotyczące konstrukcji wózka inwalidzkiego, który wyglądał jak… samochód. Każda plansza opatrzona jest komentarzem, materiałem fotograficznym oraz rysunkami i schematami technologicznymi.

przemysl_plakat

Wystawie towarzyszy ekspozycja Kalendarzy Lubelskich z lat 60-tych i 70-tych XX w. ze zbiorów bibliotecznych Działu Regionalnego. Prezentowane są artykuły dotyczące inwestycji przemysłowych, które nie znalazły miejsca na planszach wystawienniczych, m.in. Zakładom Garbarskim we Włodawie.

Grupy zorganizowane prosimy o wcześniejsze uzgadnianie terminów i godzin zwiedzania.

Wystawa dostępna jest w godzinach pracy Biblioteki do końca kwietnia 2014 r.

Osoby do kontaktu: Edyta Pietrzak – kier. Działu Regionalnego, Małgorzata Zińczuk – kier. Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji.

Kurator wystawy: Rafał Hordyjewski / Opracowanie graficzne: Marek Krzykała

źródło: Archiwum Państwowe w Lublinie , MBP

About TV Włodawa

20 odwiedzających teraz
5 gości, 15 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 25 o godz. 01:03 pm UTC
Ten miesiąc: 55 o godz. 10-04-2021 05:20 pm UTC
Ten rok: 155 o godz. 05-19-2021 12:25 pm UTC