Home / Aktualności / Wymiana międzynarodowa w Hiszpanii (GALERIA)
SOS1

Wymiana międzynarodowa w Hiszpanii (GALERIA)

W dniach 02.04-06.04.2014r. uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno –Wychowawczego im. ks. Jana Twardowskiego we Włodawie uczestniczyli w wymianie międzynarodowej w Hiszpanii. Wycieczka była nagrodą za zajęcie I miejsca w drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu „ Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier” oraz za aktywną działalność w międzynarodowym projekcie o tej samej nazwie.

Szkolne delegacje z Polski, Rumunii i Hiszpanii spotkały się w Murcji (Hiszpania) w celu wymiany doświadczeń związanych z realizacją europejskiego projektu leśnego. Uczestników projektu z różnych krajów połączył wspólny cel: ochrona lasów świata. Młodzi aktywiści leśni z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego we Włodawie cały rok szkolny prowadzili kampanię edukacyjno-promocyjną w tym medialną na rzecz ochrony lasów. Wydano m.in. kalendarz ekologiczny, na bieżąco prowadzono uczniowską stronę internetową (link: https://www.sites.google.com/site/projektsoswwlodawa/), kręcono filmy o tematyce przyrodniczej oraz opracowano eko-poradnik. Najaktywniejsze uczennice: Sylwia Górecka oraz Dominika Grzeszczuk pod opieką szkolnego koordynatora projektu Marty Uźniak w nagrodę uczestniczyły w wymianie międzynarodowej.

SOS12 SOS11 SOS10 SOS9 SOS8 SOS7 SOS6 SOS5 SOS4 SOS3 SOS2

 

Uroczyste powitanie uczestników wymiany odbyło się w centrum Murcji, podczas festiwalu filmowego o lasach świata. Uczniowie z różnych krajów mieli wówczas okazję podzielić się doświadczeniami ekologicznymi, wspólnie obejrzeć wystawę projektu leśnego oraz poznać zwycięzców europejskiego konkursu Do the right thing, save the forests!”. Uczniowie z SOSW Włodawa zaprezentowali własny poradnik ekologiczny. Został on wysoko oceniony przez zagranicznych ekspertów i zdobył tytuł najlepszej polskiej pracy. Szkole we Włodawie przyznano I miejsce oraz 500 € na dalszą kontynuację działań ekologicznych. (zobacz: www.forestintheworld.org)

Każdy dzień podczas wymiany był pełen  nowych wrażeń i  doświadczeń. Młodzi ekolodzy z włodawskiego Ośrodka mieli możliwość nawiązywania międzynarodowych przyjaźni podczas wspólnych posiłków i wycieczek przyrodniczych. Wspólnie odwiedzono El Valle – de Murcia, a w tym Arboretum, gdzie rozpoznawano gatunki drzew z różnych krajów świata. Odwiedzono rezerwat Las Salinas w San Pedro del Pinatar, w którym obserwowano stada flamingów i innych ptaków wędrownych. Uczestniczono w zajęciach z przewodnikiem w Parku Bateria Las Cenizas. Miejsce to bogate pod względem różnorodności biologicznej pozwoliło uczniom poznać specyfikę lasu śródziemnomorskiego. Uczniowie odbyli także niezwykłą podróż po wybrzeżu Morza Śródziemnego. W miejscowości Cabo de Palos próbowano śródziemnomorskiej kuchni. Ponadto uczniowie poznawali obyczaje, tradycję i kulturę Hiszpanii. Uczestniczono w warsztatach etnograficznych z wyplatania sizalu oraz w zajęciach w gospodarstwie ekologicznym. Tam wcielając się w hiszpańskiego ogrodnika, zrywano pomarańcze i robiono świeże soki.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy we Włodawie jest placówką, która wyrównuje szanse edukacyjne, rozwija zdolności i zainteresowania. Warto podkreślić, że w ubiegłym roku szkolnym uczniowie Ośrodka również uczestniczyli w wymianie międzynarodowej(Włochy).

Wyjazd odbył się dzięki współpracy Ośrodka z Polską Zieloną Siecią oraz ACSUR (Murcja, Hiszpania). Kierownikiem polskiej delegacji była Magdalena Noszczyk (PZS, Kraków). Wyjazd finansowany ze środków Unii Europejskiej.

źródło: SOSW MU

About TV Włodawa

6 odwiedzających teraz
0 gości, 6 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 21 o godz. 11:44 am UTC
Ten miesiąc: 37 o godz. 12-04-2023 03:49 pm UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC