Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Kultura / Sztuka / Wspomnienie Stefana Sidoruka
411x0_mbp-end-1-wypozyczalnia

Wspomnienie Stefana Sidoruka

Twórczość i rola ludowego poety Stefana Sidoruka w lokalnej społeczności będzie tematem wieczoru wspomnień, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną we Włodawie i Towarzystwo Popularyzacji Piękna Polesia.

Spotkanie odbędzie się w piątek 26 września o 17.00 w sali konferencyjnej włodawskiej książnicy.
Uczestnicy spotkania pod hasłem „Pod sokorzyną, pod jesionami” będą mogli obejrzeć premierowy pokaz filmu Janusza Hanasa zatytułowanego „Sidoruk” i prezentację poetycką Niescenicznego Ruchu Artystycznego przy Zespole Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącym we Włodawie oraz posłuchać wspomnień rodziny, przyjaciół i znajomych ludowego piewcy swojej małej ojczyzny.
Stefan Sidoruk, nazywany Królem Nadbużańskich Poetów, był poetą, prozaikiem, autorem widowisk teatralnych, malarzem i twórcą korzenioplastyki. Urodził się w 1919 roku w Stawkach koło Włodawy. Ukończył 7 klas szkoły powszechnej i kursy rolnicze, a pracował jako robotnik leśny, pszczelarz, sadownik i rolnik. Był również aktywnym społecznikiem, korespondentem Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, a także pełnił funkcję sołtysa i radnego oraz prowadził punkt biblioteczny. Przez całe życie artystyczne był związany z kresową ziemią nadbużańską, która była inspiracją wielu jego utworów. Stefan Sidoruk pisał jeszcze w szkole, ale aktywną działalność rozpoczął w 1947 roku. Tworzył po polsku i ukraińsku. Zadebiutował w 1972 roku w jednodniówce „Ziemia Chełmska”. Na jego dorobek literacki składają się liryki, opowiadania, opowieści, gawędy, anegdoty, podania, opowieści wierzeniowe i wspomnieniowe, zapisy zwyczajów, obrzędów, sztuki sceniczne, felietony oraz teksty publicystyczne.

Stefan Sidoruk zmarł w kwietniu 2012 roku w wieku 91 lat.

źródło: IAS

About TV Włodawa

18 odwiedzających teraz
0 gości, 18 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 30 o godz. 03:38 pm UTC
Ten miesiąc: 44 o godz. 09-17-2020 04:11 pm UTC
Ten rok: 155 o godz. 05-08-2020 02:14 pm UTC