Home / Aktualności / Woda droższa mimo sprzeciwu radnych
woda

Woda droższa mimo sprzeciwu radnych

(30 listopada) Włodawscy radni miejscy podjęli sześć uchwał, większość bez dyskusji. Jedna – dotycząca nowych taryf na wodę – została odrzucona. Mimo to, wyższe taryfy i tak wejdą w życie. Takie prawo. Obradom przyglądali się uczniowie włodawskiego „Modrzewiaka”. Większość z nich, sądząc po minach, na pewno nie przyjdzie nigdy więcej na sesję.

Interpelacje, wnioski i zapytania radnych zaczęła radna Łucja Pamulska. Podniosła kwestię świecących się w dzień lamp. Następnie radny Wiesław Muszyński wstawił się za niepełnosprawnymi dziećmi, które jego zdaniem powinny pływać za darmo. Pytał też o problem chorych na cukrzycę – czy nie można im pomóc oraz o kwestię powołania młodzieżowej rady miejskiej. Ponowił także pytanie o sytuację w tartaku, zarzucając burmistrzowi niemówienie prawdy, gdy nie informuje radnych np. o powołaniu prezesa spółki. Radny Mariusz Zańko wskazał na wolno otwierającą się internetową stronę miejską, przy okazji gratulował sukcesu obecnej w sali kick-bokserce Małgorzacie Chomie jej występu na Gali Sportów Walki w Chełmie. Krzysztof Flis zwrócił uwagę na nieporządek przy ul. Koszarowej i Granicznej. Radny apelował także o zajęcie się wodą stojącą na drewnianym moście na Włodawce oraz dopytywał o sytuację w Międzygminnym Związku Celowym. Mariusz Czuj po raz kolejny prosił o naprawę parkingu przy przedszkolu przy ul. Słowackiego. Prosił też o pilny remont ul. Koszarowej przy wyjeździe na ul. Lubelską. Chciał  informacji, ile pieniędzy MPGK pozyskało na inwestycje ze środków unijnych. Zdaniem radnego, „jakoś tak wychodzi, że wszystkie koszty ponosi tylko biedny mieszkaniec miasta”. Poruszył także temat akademii piłkarskiej przy „Orliku” i jej współpracę z „Włodawianką”. Zapytał też, dlaczego uczniowie podstawówek nie mają zajęć na basenie. Radna Janina Klimczuk chciała wiedzieć, czy miasto przystąpi do partnerstwa lokalnego oraz czy istnieje możliwość kontrolowania mieszkańców, którzy spalają śmieci. Radny Waldemar Kazuro poprosił o zamontowanie jednej, dwóch latarni przy ul. Semki. Zapytał też o plany budowy skateparku. Na koniec Marek Flis pytał o wynik wojny z gawronami w parku.
Radni podjęli sześć uchwał dotyczących: zmian w budżecie, zmian w statucie MZC, przyjęcia rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi na rok 2013, sprzedaży lokalu mieszkalnego, wyznaczenia podmiotu właściwego do realizacji zadań administracji publicznej w zakresie wspierania rodzin, zmiany szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze.
Nie przeszła jedynie uchwała w sprawie zatwierdzenia taryf za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzenie ścieków. Niestety, nie ma to znaczenia – wola radnych jest w tym przypadku nieważna. Podwyżka stawek została już uzgodniona, więc brak akceptacji radnych niczego tu nie zmienia. – Jest to jeden z najgłupszych i najbardziej szkodliwych przepisów prawnych – mówi Tomasz Korzeniewski, przewodniczący rady miejskiej. – Sugeruje bowiem mieszkańcom, że to radni wprowadzają podwyżkę. A oni tak faktycznie nie mają na podwyżkę żadnego wpływu.

Radni pytają, burmistrz odpowiada
Na interpelacje, wnioski i zapytania radnych odpowiadał głównie burmistrz: latarnie – czasem świecą w dzień, gdy są prace konserwacyjne; bilety na basen dla niepełnosprawnych dzieci – cena zostanie obniżona o połowę (do 3 zł); tartak – działa i jest nowy prezes – Marek Jankowski; strona internetowa – jest w trakcie przemian, wkrótce zostanie ogłoszony przetarg; nieporządek przy Koszarowej i Granicznej – miasto niewinne, bo to starostwo niedawno sprzedało te nieruchomości; woda na moście – zbyt szczelnie drewno na moście zostało osadzone, będzie to zmienione; parking przy Słowackiego i Koszarowej – są to miejsca monitorowane; MPGK – funduszy unijnych nie pozyskało, gdyż wnioski nie przeszły, poza tym jest to spółka komunalna i nie zawsze może korzystać z takiego dofinansowania; zajęcia dla uczniów na basenie – dyrektorzy szkół podstawowych zawarli porozumienie z dyrektorem MOSiR-u, proszę ich o to pytać; latarnie na ul. Semki – to koszt ok. 20 tys. zł, może pieniądze się znajdą; skatepark – jest dokumentacja techniczna, być może obiekt powstanie przy MOSiR-ze; gawrony w parku – na ich wygnanie miasto ma 10 tys. zł, jest zgoda ochrony środowiska na akcję, ale musi być ona wykonana we właściwym czasie; młodzieżowa rada miasta – to musi być inicjatywa oddolna, ale nie ma przeszkód.

Źródło: NOWY TYDZIEŃ

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

7 odwiedzających teraz
1 gości, 6 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 14 o godz. 12:03 am UTC
Ten miesiąc: 30 o godz. 05-20-2024 11:39 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC