Home / Aktualności / Włodawy nie stać na Polskie Lato z Folklorem
folklor

Włodawy nie stać na Polskie Lato z Folklorem

Mimo zapewnień w tym roku także nie odbędzie się jedna z najbardziej kojarzonych z Włodawą imprez, czyli Poleskie Lato z Folklorem. Powód ten sam co w roku ubiegłym – brak pieniędzy. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że w dotychczasowej formie impreza już raczej nie powróci.

Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem we Włodawie było organizowane 22 razy. To, obok Festiwalu TrzechKultur, największa i najbardziej charakterystyczna dla miasta impreza, która przyciągała tysiące turystów nie tylko zPolski, ale i z zagranicy. Festiwal muzycznych i tanecznych zespołów ludowych przez ponad dwadzieścia lat wyrobił sobie zasłużoną markę, z którą wiele osób do dziś identyfikuje Włodawę. Niestety – wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. W 2013 roku WDK nie dostał dofinansowania w kwocie ok. 230 tys. zł i imprezę odwołał. Jak zapewniał ówczesny dyrektor placówki Bogusław Smolik, przerwa od festiwalu miała mieć charakter incydentalny i powrócić miał on do kalendarza włodawskich imprez w roku obecnym. Mimo tych zapewnień dziś wiemy, że tak się jednak nie stanie. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że Poleskie Lato z Folklorem w formie znanej jeszcze sprzed dwóch lat nie wróci już nigdy. – Impreza ta w ogromnej mierze była organizowana ze środków pozyskiwanych z zewnątrz. Ostatni wniosek, nadzorowany jeszcze przez byłego dyrektora Smolika, nie został zaakceptowany, więc pieniądze nie zostały przyznane – tłumaczy Mikołaj Butryn, obecny dyrektor Włodawskiego Domu Kultury.

Pieniędzy na imprezę nie ma też Urząd Miasta, a nasz budżet ledwo wystarcza na wypłatę pensji i bieżącą działalność. Oczywiście już myślimy o przyszłorocznej organizacji festiwalu, ale w nieco zmienionej formie. Będziemy chcieli utrzymać jego folkowy charakter, ale z większym naciskiem na folklor trójstyku granic, czyli Polski, Białorusi i Ukrainy. Wniosek o przyznanie pieniędzy na organizację takiej imprezy na pewno przygotujemy, choć w chwili obecnej nie jestem w stanie określić, w jakim kształcie czy pod jaką nazwą impreza ta będzie funkcjonować – dodaje Butryn. Zapewnia za to, że WDK pomoże starostwu w organizacji Festiwalu Trzech Kultur i przygotuje swoisty support do tej imprezy pod nazwą „Włodawa - Miasto Trzech Kultur”, na którym we włodawskim kinie wystąpią teatr „OKO” z Rudy-Huty i lubelski Teatr im. Julisza Osterwy. A pomyśleć, że w latach ubiegłych o takiej współpracy nikt nawet nie śmiał wspomnieć.

źródło: Nowy Tydzień

About TV Włodawa

13 odwiedzających teraz
4 gości, 9 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 38 o godz. 12:02 am UTC
Ten miesiąc: 39 o godz. 03-02-2024 11:52 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC