Home / Aktualności / Włodawski „PULSAR” w amerykańskim programie EarthKAM
pulsar wlodawa

Włodawski „PULSAR” w amerykańskim programie EarthKAM

Członkowie Szkolnego Koła Astronomicznego PULSAR, działającego od dwudziestu już lat przy Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie, w dniach 10-13 listopada b.r. uczestniczyli w 50-tej Misji edukacyjnego projektu Sally Ride EarthKAM@Space Camp sponsorowanego przez NASA.

Projekt ten pozwala uczniom
z całego świata zgłaszać propozycje wykonania z orbity okołoziemskiej fotografii określonych punktów na powierzchni Ziemi przy pomocy kamery znajdującej się na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Wykonane zdjęcia przekazywane są następnie na Ziemię, po czym uczniowie mogą je oglądać, analizować i pobierać poprzez specjalną stronę internetową projektu.

W bieżącej misji zarejestrowano 263 kont. Wykonano 5217 zdjęć zamówionych przez 19 485 uczniów z całego świata biorących udział w przedsięwzięciu. W tej grupie uczestników projektu znalazło się trzydziestu członków i sympatyków włodawskiego PULSARA, którzy zamówili wykonanie 250 fotografii. Nie wszystkie otrzymane fotografie spełniają oczekiwania,
a szczególnie te, które miały przedstawiać Ziemię Włodawską i Lubelszczyznę ze względu na niesprzyjającą pogodę i dość grubą pokrywę chmur uniemożliwiającą wykonanie dobrych zdjęć. Rekompensatą są jednakże przepiękne fotografie z innych zakątków naszego globu ukazujące niezwykłą urodę  Ziemi.  Wśród możliwości  wykorzystania tak bogatego materiału zdjęciowego warto wymienić  takie dziedziny wiedzy czy dyscypliny naukowe jak m.in.: nauki o Ziemi, sozologię, technologię, matematykę, nauki związane z Kosmosem, wiedzę na temat NASA oraz ISS, czy też „Language Arts” w sensie szeroko rozumianej w różnorodnych kontekstach sprawności językowej.

Członkowie Koła PULSAR marzą o zorganizowaniu wystawy – takiej „z prawdziwego zdarzenia” – prezentującej piękno Ziemi widzianej z Kosmosu, ponieważ rozdzielczość uzyskanych fotografii pozwala na ich wydruk w formacie spełniającym wymóg tego rodzaju ekspozycji.  Póki co wybrane zdjęcia dostępne są w wersji cyfrowej na specjalnej stronie internetowej stworzonej przez „Pulsarowiczów” (http://pulsar.edu.pl).

Zarówno grupa, jak też i każdy z uczestników indywidualnie otrzymali certyfikat potwierdzający udział w projekcie.

Warto nadmienić, że PULSAR w najbliższym czasie planuje przystąpić do kolejnego amerykańskiego projektu MicroObservatory Robotic Telescope Network, w którym wykorzystując sieć zautomatyzowanych teleskopów, sterowanych za pośrednictwem Internetu możliwe będzie tym razem fotografowanie nieba. 

źródło: M.Trociuk

About TV Włodawa

23 odwiedzających teraz
1 gości, 22 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 31 o godz. 03:05 am UTC
Ten miesiąc: 137 o godz. 03-06-2024 01:40 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC