Home / Kultura / Sztuka / Włodawska Biblioteka weźmie udział w międzynarodowym projekcie „Wieczór z Rzecznikiem”
411x0_biblioteka2012-6-po-remoncie

Włodawska Biblioteka weźmie udział w międzynarodowym projekcie „Wieczór z Rzecznikiem”

411x0_biblioteka2012-6-po-remoncieZ przeszło 50 zgłoszeń z całej Polski zespół ekspertów Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, Biura Rzecznika Praw Obywatelskich i Stowarzyszenia „Stop-klatka” wyłonił 15 bibliotek, które zostaną partnerami Centrum Edukacji Obywatelskiej w ramach projektu „Wieczór z Rzecznikiem”. Wśród nich, z bardzo wysoką oceną, znalazła się Miejska Biblioteka Publiczna we Włodawie.

Projekt „Wieczór z Rzecznikiem” realizowany jest w ramach szerokiej inicjatywy Komisji Europejskiej – programu „Prawa podstawowe i obywatelstwo”. Przygotowany został przez pięć organizacji partnerskich z pięciu krajów członkowskich Unii Europejskiej: Centrum Edukacji Obywatelskiej przy Uniwersytecie Masaryka (Czechy), Uniwersytet w Lublanie (Słowenia), Fundację Centrum Edukacji Obywatelskiej (Polska), Rumuńskie Stowarzyszenie Uczenia się przez Całe Życie (Rumunia) oraz Jaan Tõnisson Institute (Estonia). Projekt ten objęło patronatem dwóch dodatkowych partnerów – Biuro Rzecznictwa Praw Obywatelskich Słowenii oraz Instytut Rzeczników Praw Obywatelskich. Projekt finansowany jest ze środków Komisji Europejskiej (Dyrekcja Generalna ds. Sprawiedliwości). Udział w projekcie jest bezpłatny.

Kluczowym elementem projektu będą lokalne spotkania pod nazwą „Wieczór z Rzecznikiem”.

W pięciu krajach biorących udział w projekcie (Polska, Czechy, Słowenia, Rumunia i Estonia) odbędzie się 70 takich spotkań. W Polsce, w okresie od listopada do maja 2014 roku odbędzie się ich 15. Tematyka dotyczyć będzie (do wyboru): praw pacjenta, praw konsumenta oraz prawa dostępu do informacji publicznej. Będą one przygotowane we współpracy z lokalnymi partnerami – bibliotekami z miejscowości do 20 tys. mieszkańców oraz ich miejscowymi sojusznikami.

Celem projektu jest upowszechnianie w społecznościach lokalnych wiedzy o prawach podstawowych. Uczestnicy spotkań dowiedzą się jakie są ich prawa, w jakich sytuacjach są one naruszane oraz jak mogą wówczas reagować. W spotkaniach będą mogli wziąć udział wszyscy mieszkańcy zakwalifikowanej miejscowości.

Włodawskie spotkanie zaplanowaliśmy na marzec 2014 roku. W programie przewiduje się m. in. projekcję filmową, warsztaty teatralne oraz dyskusję z przedstawicielem Biura Rzecznika. Tematyka dotyczyć będzie praw pacjenta.

Włodawską Bibliotekę do udziału w projekcie zgłosił dyrektor Jacek Żurawski. Autorem i koordynatorem włodawskiej edycji projektu jest kierownik Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji, starszy kustosz, Małgorzata Zińczuk.

źródło: MBP

About TV Włodawa

13 odwiedzających teraz
3 gości, 10 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 38 o godz. 12:02 am UTC
Ten miesiąc: 39 o godz. 03-02-2024 11:52 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC