Home / We Włodawie powstanie dom dziecka

We Włodawie powstanie dom dziecka

Za kilka miesięcy we Włodawie powstanie dom dziecka. Będzie to pierwsza tego typu placówka opiekuńczo-wychowawcza w okolicy. Dzieci z tego regionu już nie będą wysyłane do jednostek gdzieś w Polsce, a do tego pracę znajdzie kilku pedagogów.

Władze starostwa od dawna przymierzały się do uruchomienia domu dziecka na terenie powiatu, ale za własne środki nie były w stanie tego planu zrealizować. Pojawiła się szansa na fundusze unijne. Napisano projekt i złożono go w urzędzie marszałkowskim. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i starostwo dostało pieniądze. Dom dziecka powstanie w jednym z budynków po dawnej jednostce wojskowej przy ulicy Sztabowej we Włodawie. Obiekt jest już zmodernizowany. Trzeba go tylko umeblować i doposażyć w odpowiedni sprzęt.

- Myślę, że latem powinien zacząć działać. Zamieszkać w nim będzie mogło 14 wychowanków. Mają być to mieszkańcy naszego powiatu – tłumaczy Wiesław Holaczuk, starosta włodawski. – Nie mieliśmy takiej placówki, a powinna działać od dawna. Z tego powodu dzieci trafiały do domów dziecka rozlokowanych na terenie całej Polski, z dala od najbliższych. Dla nas z kolei jest to ogromny wydatek, bo miesięczny koszt otrzymania jednego podopiecznego w takim ośrodku, waha się w zależności od regionu kraju od 2,5 do nawet 5 tyś. zł. W skali roku są to ogromne kwoty – dodaje.

Dzieci z powiatu włodawskiego, które przebywają w domach dziecka prawdopodobnie będą musiały przeprowadzić się do Włodawy. Dotyczy to jednak tylko najmłodszych podopiecznych.

- Osób, którym w domu dziecka, do końca pobytu zostały 2-3 lata nie będziemy przenosić, bo tam się zaaklimatyzowały, mają przyjaciół i i tak wkrótce będą musiały się usamodzielnić. Poza tym kilka miejsc musimy zostawić w rezerwie – wyjaśnia starosta.

Źródło: SUPER TYDZIEŃ 

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

11 odwiedzających teraz
2 gości, 9 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 24 o godz. 12:59 am UTC
Ten miesiąc: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC