Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / Włodawa pomogła ocalić grób swego bohatera
grób-wojtkiewicza-696x543

Włodawa pomogła ocalić grób swego bohatera

Dzięki staraniom władz miasta udało się uratować grób pochodzącego z Włodawy ułana i legionisty Jana Wojtkiewicza. Grób znajduje się w Lublinie przy ul. Lipowej. Mogiła uzyskała również statut grobu wojennego.

Informację o niszczejącym grobie bohatera pochodzącego z Włodawy władzom miasta przekazał w 2015 r. regionalista i miłośnik lokalnej historii Mieczysław Tokarski. Natychmiast podjęto działania mające na celu uratowanie mogiły przed dalszą degradacją. Burmistrz Wiesław Muszyński we współpracy z Edwardem Łagwą – prezesem Stowarzyszenia „Renovabis” zwrócili się do LUW i zarządcy lubelskiej nekropolii, na którym znajduje się grób, z prośbą o interwencję. W 2016 r. mogiła J. Wojtkiewicza została wpisana na listę grobów wojennych, dzięki czemu możliwe było rozpoczęcie prac renowacyjnych.
– Grób Jana Wojtkiewicza był w fatalnym stanie technicznym i groziła mu likwidacja. Rozważaliśmy nawet możliwość przeniesienia mogiły do Włodawy w przypadku gdyby był to jedyny sposób jej uratowania. Cieszę się, że grób naszego bohatera udało się odnowić i uchronić przed zniszczeniem – mówi burmistrz W. Muszyński.
Jan Wojtkiewicz urodził się 6 maja 1888 r. we Włodawie. Od 1898 r. mieszkał w Warszawie. Tam też się uczył, początkowo w progimnazjum, następnie w V gimnazjum. W 1905 r. po rozpoczęciu strajku szkolnego, jako jeden z pierwszych opuścił gimnazjum i przeniósł się do polskiej szkoły Radlińskiego w Siedlcach. Po jej ukończeniu został powołany do armii rosyjskiej. Następnie wyjechał na studia do Berlina, a później do Bonn. Wybuch wojny zastał go w Holandii. Przez Niemcy przedostał się do Krakowa i wstąpił do oddziału J. Piłsudskiego. Początkowo służył w 3 kompanii III Batalionu, lecz już w Małogoszczu przeniósł się do II plut. w szwadronie W. Prażmowskiego-Beliny. Był dowódcą 1 patrolu. Awansowany na ppor. Kawalerii. Najprawdopodobniej od 12 listopada 1914 r., dowodził tym plutonem w składzie 1 szwadronu. Poległ od pocisku artyleryjskiego 4 sierpnia 1915 r. pod Kozłówką. Manifestacyjny pogrzeb podporucznika J. Wojtkiewicza odbył się 6 sierpnia 1915 r. w Lublinie. Został on pochowany na cmentarzu przy ulicy Lipowej. Podporucznik został pośmiertnie odznaczony orderem Virtuti Militari 5 kl., Krzyżem Niepodległości oraz Krzyżem Walecznych.

źródło: Nowy Tydzień (opr. pk)

About TV Włodawa

35 odwiedzających teraz
14 gości, 21 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 47 o godz. 08:02 am UTC
Ten miesiąc: 218 o godz. 08-02-2018 05:34 pm UTC
Ten rok: 276 o godz. 07-06-2018 03:36 pm UTC