Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / Wizyta Holendrów we Włodawie i Sobiborze
holendrzy2-696x460

Wizyta Holendrów we Włodawie i Sobiborze

Dzięki wsparciu zewnętrznemu, w tym pieniądzom holenderskim, najprawdopodobniej w przyszłym roku powstanie Centrum Edukacji Historycznej w Sobiborze. Będzie mieściło się w historycznej byłej stacji kolejowej. Praca Centrum ma być ściśle powiązana z działalnością bieżącą Muzeum Państwowego w Sobiborze, którego nowy budynek ma być gotowy jesienią 2019 r.

 O zagospodarowaniu budynku po byłej stacji kolejowej w Sobiborze rozmawiali w piątek i sobotę (2-3 marca) starosta Andrzej Romańczuk oraz przedstawiciele holenderskiej prowincji Gelderland: Frederieke Jeletich i Doede Sitsma. Dyskutowano m.in. o planach dotyczących stworzenia w Sobiborze nowej placówki popularno-historyczno-edukacyjnej – Centrum Edukacji Historycznej. Ma ono powstać w budynku po byłej stacji kolejowej, tuż obok Muzeum Państwowego Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady.

– Chcemy ocalić od zapomnienia miejsce związane z martyrologią Żydów, jakim jest stacja kolejowa Sobibór – mówił A. Romańczuk. – Chcemy, dzięki pieniądzom m.in. od Fundacji Laetitia (80 tys. zł), holenderskiej prowincji Gelderland (120 tys. euro) oraz dofinansowaniu unijnemu, wyremontować ten budynek, uporządkować plac wokół niego i utworzyć tam Centrum Edukacji Historycznej. Sobibór jest bowiem jedną z dwóch – obok Auschwitz – najbardziej rozpoznawalnych polskich miejscowości w świecie, które są związane z tragedią Holokaustu.
Holendrzy bardzo pozytywnie odnoszą się do tych planów, jest im bowiem bardzo bliska idea upamiętniania miejsca, w którym w latach 1942-43 zginęło ponad 30 tys. holenderskich Żydów.
Przy okazji, odwiedzając włodawską synagogę, rozmawiano również o planach zorganizowania w niej w październiku wystawy prac holenderskiego malarza Maxa van Dama. Artysta ten zginął w obozie zagłady w Sobiborze we wrześniu 1943 r. Wernisaż jego prac planowany jest w ramach obchodów 75. rocznicy powstania zbrojnego i likwidacji Byłego Niemieckiego Obozu Zagłady w Sobiborze. Ze względu na fakt, że obrazy będą oryginałami trzeba będzie zachować szczególne zasady bezpieczeństwa. Stąd tez wizyta Holendrów w wielkiej i małej synagodze.
Prowincja Gelderland od kilkunastu lat ściśle współpracuje z powiatem włodawskim. Owocem tej współpracy jest przede wszystkim wymiana doświadczeń oraz dbałość o miejsca szczególnie tragiczne w historii Polski i Holandii, jak np. były niemiecki obóz zagłady w Sobiborze.

źródło: Nowy Tydzień (pk)

About TV Włodawa

29 odwiedzających teraz
2 gości, 27 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 30 o godz. 12:55 am UTC
Ten miesiąc: 38 o godz. 01-14-2022 05:15 pm UTC
Ten rok: 38 o godz. 01-14-2022 05:15 pm UTC