Home / Wieża poszłaby z dymem…
wypalanie_traw 3

Wieża poszłaby z dymem…

Blisko godzinę trwał akcja gaszenia podpalonej trawy przy wieży widokowej w Orchówku. Na miejscu pojawiły się dwa zastępy strażaków. Jeden wóz nie byłby w stanie szybko zlikwidować zagrożenia.

W ubiegłą środę tj 14 marca dwójka młodych ludzi wybrała się na wieżę widokową w Orchówku, która od lat cieszy się dużą popularnością miłośników fotografii i nie tylko. Na miejscu zastali kłęby dymu i ogień trawiący już balustradę okalającą stojącą obok wiatę. Po powiadomieniu funkcjonariuszy Straży Pożarnej zaczęli na własną rękę gasić te miejsca, które mogły zagrażać obiektowi. Pierwsi na miejscu zdarzenia byli strażacy z OSP Orchówek, jednak płomienie objęły już swoim zasięgiem tak zaawansowany obszar że nie obyło się bez pomocy jednostki z Włodawy. Akcja trwała niemal godzinę. Nie wiadomo czy było to celowe podpalenie czy tylko nieumyślnie spowodowany incydent. Dzięki szybkiej interwencji zgłaszających i strażaków okoliczni mieszkańcy nadal mogą cieszyć się wspaniałymi widokami z wieży.

Niestety kiedy tylko słońce i wiatr osuszą łąki i pola pojawia się problem który strażacy określają „wiosennym zagrożeniem pożarowym”. Płoną łąki, trzcinowiska, przydrożne rowy i nasypy kolejowe. Te pożary to nie przypadki, ok. 70% to celowe podpalenia. Czasem po to aby oczyścić pola z przeschniętych resztek roślinności, aby pozbyć się chwastów, czasem tylko dla zabawy, a może ktoś zadzwoni po straż i będzie się działo. Zaledwie kilkanaście procent stanowią podpalenia nieumyślne. Żar zapałki czy rzucony niedopałek papierosa wystarczy by go wzniecić. A wypalanie traw jest niestety szkodliwe dla ludzi, zwierząt, przyrody oraz bardzo kosztowne.

O zakazie wypalania traw przypomina też Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakaz ten wchodzi w skład unijnych „Wymogów dobrej kultury rolnej”, których przestrzeganie jest wymagane m.in. w ramach systemu dopłat bezpośrednich. Rolnikowi, który ich nie przestrzega, grozi zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich o kilka proc., jednak ARiMR każdy przypadek wypalania traw rozpatruje indywidualnie i może karę zwiększyć , zmniejszyć lub pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.

Warto pamiętać, że wypalanie traw jest przestępstwem, które podlega karze wysokiej grzywny.

 

WER

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

7 odwiedzających teraz
0 gości, 7 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 14 o godz. 12:03 am UTC
Ten miesiąc: 30 o godz. 05-20-2024 11:39 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC