Blisko godzinę trwał akcja gaszenia podpalonej trawy przy wieży widokowej w Orchówku. Na miejscu pojawiły się dwa zastępy strażaków. Jeden wóz nie byłby w stanie szybko zlikwidować zagrożenia.
W ubiegłą środę tj 14 marca dwójka młodych ludzi wybrała się na wieżę widokową w Orchówku, która od lat cieszy się dużą popularnością miłośników fotografii i nie tylko. Na miejscu zastali kłęby dymu i ogień trawiący już balustradę okalającą stojącą obok wiatę. Po powiadomieniu funkcjonariuszy Straży Pożarnej zaczęli na własną rękę gasić te miejsca, które mogły zagrażać obiektowi. Pierwsi na miejscu zdarzenia byli strażacy z OSP Orchówek, jednak płomienie objęły już swoim zasięgiem tak zaawansowany obszar że nie obyło się bez pomocy jednostki z Włodawy. Akcja trwała niemal godzinę. Nie wiadomo czy było to celowe podpalenie czy tylko nieumyślnie spowodowany incydent. Dzięki szybkiej interwencji zgłaszających i strażaków okoliczni mieszkańcy nadal mogą cieszyć się wspaniałymi widokami z wieży.
Niestety kiedy tylko słońce i wiatr osuszą łąki i pola pojawia się problem który strażacy określają „wiosennym zagrożeniem pożarowym”. Płoną łąki, trzcinowiska, przydrożne rowy i nasypy kolejowe. Te pożary to nie przypadki, ok. 70% to celowe podpalenia. Czasem po to aby oczyścić pola z przeschniętych resztek roślinności, aby pozbyć się chwastów, czasem tylko dla zabawy, a może ktoś zadzwoni po straż i będzie się działo. Zaledwie kilkanaście procent stanowią podpalenia nieumyślne. Żar zapałki czy rzucony niedopałek papierosa wystarczy by go wzniecić. A wypalanie traw jest niestety szkodliwe dla ludzi, zwierząt, przyrody oraz bardzo kosztowne.
O zakazie wypalania traw przypomina też Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zakaz ten wchodzi w skład unijnych „Wymogów dobrej kultury rolnej”, których przestrzeganie jest wymagane m.in. w ramach systemu dopłat bezpośrednich. Rolnikowi, który ich nie przestrzega, grozi zmniejszenie należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich o kilka proc., jednak ARiMR każdy przypadek wypalania traw rozpatruje indywidualnie i może karę zwiększyć , zmniejszyć lub pozbawić rolnika całej kwoty płatności bezpośrednich za dany rok.
Warto pamiętać, że wypalanie traw jest przestępstwem, które podlega karze wysokiej grzywny.
WER