Home / Kultura / Sztuka / Wernisaż rysunku „Manga i anime – nowy język Japonii”
DSC_0062

Wernisaż rysunku „Manga i anime – nowy język Japonii”

Kolejnym punktem obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2014 w Miejskiej Bibliotece Publicznej był wernisaż wystawy rysunku mangi – „Manga i anime – nowy język Japonii”. Spotkaliśmy się 13 maja 2014 r. o godzinie 13:00 w „Galerii na Poddaszu”.

Manga i anime nowy język Japonii - wernisaż

Bohaterami tego dnia byli autorzy prac – Nikodem Weremczuk, Jakub Pawlik i Damian Kasprzak – uczniowie pierwszej klasy Zespołu Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego im. A. Frycza Modrzewskiego we Włodawie.

DSC_0033 DSC_0034 DSC_0039 DSC_0041 DSC_0043 DSC_0044 DSC_0056 DSC_0057 DSC_0062

Koledzy z Technikum, z klasy o profilu informatycznym, odwiedzili nas nieco wcześniej aby wziąć udział w lekcji bibliotecznej. Podczas oficjalnego otwarcia wystawy w murach MBP gości powitał Dyrektor Jacek Żurawski, który składając gratulacje na ręce chłopaków przytoczył kilka faktów dotyczących historii mangi i kulturotwórczej roli anime.

Do wernisażu nie doszłoby gdyby nie Pani Halina Karpiuk – koleżanka bibliotekarka z biblioteki szkolnej ZSZ Nr 1 i II LO we Włodawie. To ona zainicjowała wyjście twórczości chłopaków poza mury szkoły i nasze spotkanie. Poproszona o zabranie głosu opowiedziała w jaki sposób odkryła ich pasję i przekonała do zaprezentowania jej szerszemu gronu.

Druga część spotkania, która odbyła się już w Sali Konferencyjnej MBP, przyjęła formę dyskusji na temat zalet i zagrożeń płynących ze strony tego kulturowego fenomenu. Rozmowę poprowadził Pan Marcin Kalinowski – nauczyciel i wychowawca ZSZ NR i II LO we Włodawie a prywatnie fan komiksów i seriali rysunkowych. Poruszyliśmy cały wachlarz tematów. Zaczynając od proweniencji gatunku, poprzez historyczno-filozoficzno przekaz zawarty w serialach, na kontrowersjach związanych z pokazywaną w nich przemocą i erotyką kończąc.

Podczas rozmowy mogliśmy też bliżej poznać naszych młodych artystów – opowiedzieli nam się jak rozpoczęła się ich przygoda z anime oraz jak zaczęli próbować swoich sił z rysunkiem. Poznaliśmy kilka ich ulubionych tytułów a także dowiedzieliśmy się w jaki sposób do ich pasji odnoszą się ich rodziny.

Szkice autorstwa Nikodema, Jakuba i Damiana prezentowane na wystawie pokazują w większości bohaterów popularnej japońskiej serii noszącej tytuł „Naruto”. Nieliczne przedstawiają postacie z serialu „Sword Art Online”. Chłopaki skromnie, aczkolwiek zgodnie zaznaczają, że to dopiero początki ich artystycznej ścieżki – nauka rysunku wciąż trwa. Mają jednak nadzieję, że z czasem będą doskonalić swoje umiejętności. Czego my ze swojej strony im serdecznie życzymy:)

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z wernisażu dostępnych w naszej galerii on-line

Zapraszamy do zwiedzania wystawy „Manga i anime – nowy język Japonii” w Galerii „Na Poddaszu” MBP we Włodawie.

MBP WŁODAWA 

About TV Włodawa

14 odwiedzających teraz
2 gości, 12 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 31 o godz. 08:10 am UTC
Ten miesiąc: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC