Home / Kultura / Sztuka / W oczekiwaniu na rewitalizację
kaflarnia-szkic

W oczekiwaniu na rewitalizację

Projekt rewitalizacji dużych obszarów Włodawy jest wciąż aktualny. Na razie jednak jego realizacja nie może się rozpocząć ze względu na brak ostatecznych rozstrzygnięć w sprawie dofinansowania inwestycji z funduszy unijnych.

Wniosek o dofinansowanie wszystkich zadań w ramach rewitalizacji został złożony prawie trzy lata temu, ale przy pierwszym podziale środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, nie został on zakwalifikowany do realizacji. – Na razie nasza propozycja znajduje się na liście rezerwowej. Zajmuje na niej jednak wysokie, trzecie miejsce i mamy naprawdę duże szanse na pozyskanie dotacji – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej burmistrz Jerzy Wrzesień. Autorzy wniosku wierzą, że ostateczne decyzje w tej sprawie zapadną w najbliższych tygodniach. Jeśli projekt zostanie zaakceptowany, miasto może otrzymać dofinansowanie, sięgające 75 procent kosztów inwestycji, wartych ponad 11 milionów złotych.

Wśród zadań najważniejszym ma być wykorzystanie „Starej Kaflarni” i terenu wokół obiektu, który w przyszłości ma być wykorzystywany do organizacji spotkań kulturalnych i wydarzeń artystycznych oraz wypoczynku i rekreacji. Samorząd chce przygotować dla niego dodatkowe zaplecze z amfiteatrem i promenadą nad rzeką Włodawką, a także wybudować u podnóża wzgórza, na którym znajduje się cerkiew, ponad 800-metrowy ciąg rowerowo-pieszy oraz postawić ławeczki i małą architekturę.

Oprócz tego miasto zamierza zmodernizować jedną z najładniejszych ulic Włodawy czyli ul. Mostową, od kościoła Św. Ludwika w kierunku mostu i kaflarni. Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej samorząd chce wybudować nową jezdnię z bruku kamiennego i chodniki, wydzielić miejsca parkingowe i uporządkować zieleń.

W ramach rewitalizacji ma być też zagospodarowany park przy cerkwi, który zostanie uporządkowany i na nowo urządzony. Oprócz odnowionych alejek, będą zamontowane ławki i nowe ogrodzenie. Prace obejmą również odwodnienie terenu i wykonanie kanalizacji deszczowej, a przy okazji miasto planuje poprowadzić sieć kanalizacyjną i generalnie wyremontować sąsiednią ul. Spokojną.

Korzystając z tego samego źródła, czyli środków RPO, ale w ramach innego projektu, w tej samej części miasta włodawski samorząd wybudował przystań kajakową. Już teraz korzystają z niej uczestnicy spływów, organizowanych na rzece Włodawce i na Bugu. Władze miasta liczą, że w przyszłości, mając możliwość korzystania z o wiele bardziej rozbudowanej infrastruktury i otoczenia „Starej kaflarni”, turyści będą chętniej dobijać także do przystani.

źródło: IAS foto UM Włodawa arch.

About TV Włodawa

24 odwiedzających teraz
1 gości, 23 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 40 o godz. 06:18 am UTC
Ten miesiąc: 55 o godz. 09-13-2023 10:04 am UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC