Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / Urzędnicy wyborczy już są
urna

Urzędnicy wyborczy już są

Z końcem maja ogłoszono listę urzędników wyborczych. W powiecie włodawskim obsada jest pełna, choć w Polsce jeszcze kilkuset urzędników brakuje. Pierwsza tura wyborów samorządowych odbędzie się w jedną z trzech niedziel: 21 października, 28 października lub 4 listopada br. W wyborach wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, a także rady gmin i powiatów oraz sejmiki województw.

Nowela Kodeksu wyborczego wprowadziła nowy korpus urzędników wyborczych. Do ich obowiązków ma należeć nie tylko organizacja i nadzorowanie wyborów, ale również przygotowanie i nadzór nad przebiegiem wyborów w obwodowych komisjach wyborczych, tworzenie i aktualizowanie systemu szkoleń dla członków obwodowych komisji wyborczych, organizowanie i prowadzenie szkoleń dla członków obwodowych komisji wyborczych, dostarczenie kart do głosowania właściwym komisjom wyborczym, sprawowanie nadzoru nad zapewnieniem warunków pracy obwodowych komisji wyborczych.

Początkowo Państwowa Komisja Wyborcza zakładała, że powołanych zostanie w każdej gminie po dwóch-trzech urzędników. Szybko jednak się okazało, że wymogi są tak wygórowane, a atrakcyjność znikoma, że zmieniono to. W każdej gminie będzie zatem tylko jeden urzędnik. A i to nie we wszystkich gminach w Polsce znaleźli się chętni. Ostatecznie ma być ponad 2,5 tys. urzędników wyborczych. Urzędnicy otrzymają wynagrodzenie w wys. ponad 4 tys. zł miesięcznie brutto (kwota ta zależna będzie od zaangażowania urzędnika w pracę), ale będą zajmować się wyborami poza miejscem swojej dotychczasowej pracy. Swoje funkcje zaczną wypełniać na 3-4 tygodni przed wyborami.

Najbardziej urzędnicy obawiają się tego, że będą to wybory po raz pierwszy w ten sposób organizowane, np. z dwoma składami obwodowych komisji wyborczych i niejasnością dotyczącą przepisów. Jeszcze bowiem w czerwcu mają być zmiany w ordynacji wyborczej. Nie wiadomo jednak do końca, jaki będzie dokładnie zakres obowiązków takich osób, ale nie jest tajemnicą, że może być on szeroki.

Wykaz Urzędników Wyborczych powołanych na obszarze działania. Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Chełmie: m. Włodawa – Jolanta Lewczuk, gm. Hanna – Anna Nogieć, gm. Hańsk – Anna Dragan, gm. Stary Brus – Kamilla Leśniewska, gm. Urszulin – Krzysztof Sadowski, gm. Włodawa – Paweł Ładak, gm. Wola Uhruska – Danuta Sztuce, gm. Wyryki – Monika Przygocka.

źródło: Nowy Tydzień (p)

About TV Włodawa

15 odwiedzających teraz
1 gości, 14 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 24 o godz. 12:09 am UTC
Ten miesiąc: 55 o godz. 10-04-2021 05:20 pm UTC
Ten rok: 155 o godz. 05-19-2021 12:25 pm UTC