Home / Aktualności / Uroczystości w Lucie (Oglądaj)
luta 1

Uroczystości w Lucie (Oglądaj)

luta 13 czerwca 2013 roku w miejscowości Luta odbyły się uroczystości odsłonięcia pomnika upamiętniającego pomordowanych Żydów, znajdujących się w istniejącym tu podczas II wojny światowej obozie pracy. Inicjatorem budowy pomnika i uroczystości jego odsłonięcia jest prezes i założyciel Fundacji „Pamięć, która trwa” – Zbigniew Niziński. To dzięki staraniom Fundacji oraz przychylności mieszkańców Luty we wsi zostały postawione pomniki, upamiętniające tę tragedię – w miejscu istnienia w latach 1940-1942 obozu pracy, na terenie dzisiejszego gospodarstwa Państwa Grabowiczów oraz w lesie, gdzie pochowano 250 ofiar niewolniczej pracy w obozie, zamordowanych przez hitlerowców.

W tym miejscu ustawiono również niewielką tablicę, upamiętniającą Żydowską rodzinę – Froima, Libę i ich dzieci Andzię i Szymona – mieszkańców Luty, zamordowanych przez hitlerowców i pochowanych w lesie w Lucie w 1942 roku. Fundatorem pomników jest Harley Lippman. Epitafia na pomnikach wspominają tragiczną historię, która jest przedstawiona w trzech językach; polskim, angielskim i jidysz. Na płycie, usytuowanej w miejscu obozu czytamy: „Miejsce niemieckiego obozu pracy w Lucie, działającego w latach 1940-1942. Przez obóz przeszło ponad 1000 Żydów z Polski, Czech i Niemiec. Około 300 zostało zamordowanych. Kilkudziesięciu z nich pochowano tutaj oraz w pobliżu rzeki, gdzie niewolniczo pracowali, pozostałych w lesie w Lucie.”

W uroczystościach odsłonięcia tablic wzięli udział: Michael Schudrich – Naczelny Rabin Polski, bp Mieczysław Cisło – przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Judaizmu, Martin Svárovský – Radca-Minister, Zastępca Ambasadora Republiki Czeskiej, ks. Stanisław Dadas – Proboszcz parafii i dziekan dekanatu włodawskiego, Jerzy Ignaciuk – Proboszcz parafii prawosławnej we Włodawie, Józef Wołoszczuk – Pastor Kościoła Zielonoświątkowego we Włodawie, Wiesław Holaczuk – Starosta Włodawski, Tadeusz Sawicki – Wójt Gminy Włodawa, mieszkańcy wsi Luta i okolic oraz uczniowie Publicznego Gimnazjum Nr 2 we Włodawie, którzy swoim montażem słownym nadali uroczystości podniosłego charakteru.

Prezes Fundacji „Pamięć, która trwa” od 1999r. przemierza Polskę w poszukiwaniu ginących cmentarzy żydowskich i niszczejących synagog. Odwiedził ponad 400 cmentarzy żydowskich oraz miejsc masowej zagłady. Dotarł do sędziwych świadków zagłady Żydów, w tym także do żyjących polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Działa w Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy. Za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce wyróżniony dyplomem przez Ambasadę Państwa Izrael i Żydowski  Instytut Historyczny. Na wniosek Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu”  wyróżniony medalem przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej. W 2008r odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2010r został honorowym członkiem Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.   Luta znalazła się w zasięgu jego działania, po spotkaniu i rozmowach z najstarszymi mieszkańcami wsi Luta – świadkami tragicznych wydarzeń w Lucie podczas II wojny.

About TV Włodawa

11 odwiedzających teraz
1 gości, 10 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 38 o godz. 05:28 am UTC
Ten miesiąc: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC