Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / Uczczenie 75. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę
image_gallery-1

Uczczenie 75. rocznicy napaści sowieckiej na Polskę

(17 września) W 75. rocznicę agresji sowieckiej na II Rzeczpospolitą – liczne delegacje, zwłaszcza służb mundurowych i młodzieży szkolnej – złożyły kwiaty pod krzyżem upamiętniającym ofiary zbrodni katyńskiej na Cmentarzu Wojennym we Włodawie. Głównym organizatorem było włodawskie starostwo z Wiesławem Holaczukiem na czele. 

W obchodach uczestniczyli również współorganizatorzy uroczystości -  Kombatanci AK oraz Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Włodawa. Obchody rozpoczęła msza św. w kościele pw. św. Ludwika modlitwą w intencji ofiar agresji. Po przemarszu na cmentarz wojenny, pod Krzyżem Katyńskim odbyła się główna część obchodów. Jako pierwszy głos zabrał Wiesław Holaczuk – starosta włodawski, który wygłosił krótki rys historyczny dotyczący przyczyn i przebiegu agresji sowieckiej na Polskę w 1939 r. Przy okazji podziękował również wszystkim za pamięć o tej dacie. - Naszym obowiązkiem jest oddawanie hołdu i pamięć o ludziach – powiedział W. Holaczuk – którzy oddali bądź byli gotowi oddać swoje życie w obronie niepodległości Ojczyzny. To symboliczne zapalenie zniczy i modlitwa to tak niewiele, ale świadczy o naszym szacunku dla krwi ofiar tamtego mrocznego czasu. To, co zawdzięczamy obrońcom naszej Ojczyzny, jest nie do przecenienia. A pamiętać musimy o tym zwłaszcza teraz, kiedy odradza się rosyjski imperializm i nasze bezpieczeństwo może być zagrożone.

Głos zabrała także Maria Durys – prezes Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej. Z kolei prezes włodawskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK – Edmund Brożek podziękował wszystkim za pamięć o nim i tych, którzy walczyli o wolną Polskę, mówiąc, że pamięta 1939 r. i strach przed bolszewikami, który był o wiele większy niż przed Niemcami.

Po słowach, nadszedł czas na złożenie wiązanek kwiatów i zapalenie symbolicznych zniczy pod pomnikiem ofiar Katynia na włodawskim cmentarzu wojskowym.

Na szczególne wyróżnienie zasługuje udział w uroczystościach harcerzy oraz klasy mundurowej z ZSZ nr 1 i II LO we Włodawie.

Osobą odpowiedzialną za perfekcyjne przygotowanie uroczystości był Leszek Popik – kierownik Wydziału Edukacji i Polityki Społecznej starostwa.

 

źródło: Starostwo Powiatowe we Włodawie

About TV Włodawa

12 odwiedzających teraz
2 gości, 10 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 29 o godz. 03:58 pm UTC
Ten miesiąc: 52 o godz. 09-04-2022 12:44 pm UTC
Ten rok: 160 o godz. 07-07-2022 04:24 pm UTC