Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / Ubędzie radnych powiatowych
powiat wlodawa

Ubędzie radnych powiatowych

Według najnowszych nieoficjalnych informacji podział na okręgi wyborcze w powiecie włodawskim pozostanie bez zmian. Ubędzie jednak radnych. Do tej pory w Radzie Powiatu we Włodawie było 17 radnych, teraz będzie ich 15.

Wbrew wcześniejszym przymiarkom podział na okręgi wyborcze w powiecie pozostanie ten sam. Decydują o tym wytyczne Państwowej Komisji Wyborczej, która w piśmie z połowy maja do komisarzy wyborczych podkreśla, że dotychczasowy podział powiatów i województwa na okręgi wyborcze jest stały. A zmiany mogą być wprowadzane wyłącznie w sytuacjach określonych w Kodeksie wyborczym.

WIĘCEJ W NOWYM TYGODNIU

Do końca roku kalendarzowego do kompetencji rad należy podział na okręgi i wyznaczenie liczby radnych (od przyszłego roku będzie to już wyłączna kompetencja komisarzy wyborczych). Do tej pory były w powiecie cztery okręgi: miasto Włodawa (6 mandatów), gminy Włodawa i Hanna (4 mandaty), gminy Urszulin, Stary Brus i Wyryki (4 mandaty) oraz gminy Wola Uhruska i Hańsk (3 mandaty). Teraz należy zmienić nie okręgi, lecz tylko liczbę mandatów.

Starosta przyjął taki wariant podziału: okręg nr 1 (miasto Włodawa) – 5 mandatów, było 6), okręg nr 2 (gminy: Włodawa i Hanna) – 4, bez zmian, okręg nr 3 (gm. Urszulin, Stary Brus i Wyryki) – 3, były 4, okręg nr 4 (Wola Uhruska, Hańsk) – 3, bz.).

W tej sprawie wysłano już pisma do wszystkich gmin (i miasta) powiatu w celu konsultacji. Powiat ma czas na uchwalenie podziału na okręgi i przypisanie im liczby mandatów do 16 sierpnia.

Wbrew pozorom taki podział, jak i przede wszystkim zmiana liczby radnych może mieć kolosalny wpływ na wybór przyszłego starosty. Wystarczy bowiem tylko 8 radnych, aby wybrać starostę i członków zarządu czyli władzę w powiecie. Zapewne liczyć się będą tylko dwie partie – PiS i PSL, które zdobędą prawdopodobnie najwięcej mandatów. Języczkiem u wagi mogą być radni z mniejszości.

źródło: Nowy Tydzień (pk)

About TV Włodawa

58 odwiedzających teraz
2 gości, 56 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 58 o godz. 10:57 pm UTC
Ten miesiąc: 58 o godz. 09-25-2022 10:57 pm UTC
Ten rok: 160 o godz. 07-07-2022 04:24 pm UTC