Home / Truciciel na celowniku
scieki

Truciciel na celowniku

Nieudokumentowany brak 150 metrów sześciennych ścieków, nieodpowiedni sposób magazynowania osadów oraz wyniki specjalistycznych badań mogą wskazywać, że „Wyprawa Skór” wypuszczała ścieki do Bugu. Właściciel firmy będzie tłumaczyć się w prokuraturze i przed sądem.

 

Od 30 marca do 16 kwietnia Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska kontrolował dwa zakłady w Orchówku. O ile w firmie Sco-Pak kontrolerzy nie dopatrzyli się większych nieprawidłowości, to już wyniki badań w Wyprawie Skór Zdzisław Ozga napawają niepokojem. Okazało się, że w tej firmie, mimo zarządzenia z poprzednich kontroli, wciąż nie zamontowano wodomierza, przez co trudno jest określić faktyczny pobór wody i ilość odprowadzonych ścieków. Właściciel zakładu od maja 2011 roku nie zdołał również udokumentować przekazania ścieków do jakiejkolwiek oczyszczalni. Mało tego, badanie osadu z pryzmy leżącej na terenie zakładu wykazało dużą zawartość chromu ogólnego, co – zdaniem inspektorów – może świadczyć o odprowadzaniu ścieków garbarskich. Najbardziej niepokojący okazał się jednak fakt, że w okresie od 30 marca do 11 kwietnia ze zbiorników Wyprawy Skór ubyło aż 150 metrów sześciennych ścieków! Co się z nimi stało?

WIOŚ przesłał wyniki kontroli do Prokuratury Rejonowej we Włodawie. Do Sądu Rejonowego skierowano zaś wniosek o ukaranie „Wyprawy Skór” za odprowadzanie ścieków do środowiska oraz za brak bilansu wody i ścieków. Urząd Marszałkowski w Lublinie ma natomiast naliczyć podwyższoną opłatę za wyprowadzanie ścieków.

Jednocześnie nie stwierdzono przekroczeń dopuszczalnych wartości w pobranych próbkach wody. Według WIOŚ, nie ma obaw o stan rzeki Bug. Tylko poniżej ujścia rowu melioracyjnego stwierdzono nieznaczne przekroczenie stężenia ołowiu, ale mieści się ono w granicach błędu. Teraz następny ruch należy do włodawskiej prokuratury.

źródło: NOWY TYDZIEŃ

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

7 odwiedzających teraz
0 gości, 7 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 23 o godz. 05:36 am UTC
Ten miesiąc: 56 o godz. 03-26-2023 03:16 am UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC