Dobiegła końca przebudowa dziewięciu komór zaworowych w Orchówku, wykonywana w ramach projektu „Kompleksowe rozwiązanie gospodarki wodnej i ściekowej na terenie Gminy Włodawa”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Komory zaworowe zostały zamienione na przepompownie ścieków sanitarnych, a niebawem przebudowana zostanie główna pompownia i sterownie.
Mieszkańcy Orchówka z niecierpliwością czekają na zmianę sposobu przesyłu ścieków, co wiązać się może z obniżeniem ceny za odprowadzane ścieki, która obecnie wynosi blisko 10 zł za metr sześcienny. Zamiana sposobu przesyłu ścieków z drogiej i energochłonnej metody podciśnieniowej, na mniej kosztowną i mniej awaryjną metodę tłoczącą sprawi, że koszty przesyłu ścieków znacznie się obniżą.
- Dotychczasowy sposób odbioru ścieków od mieszkańców polegał na stałym utrzymywaniu podciśnienia w sieci kanalizacyjnej, które to podciśnienie powodowało „zasysanie” ścieków ze studni zaworowych w momencie kiedy te się napełniły – wyjaśnia wójt Tadeusz Sawicki – Utrzymywanie podciśnienia przez dwadzieścia cztery godziny na dobę i trzysta sześćdziesiąt pięć dni w roku niezależnie od tego czy ścieki płyną czy też jak to bywa w porze nocnej nie, to ogromny koszt.
W zmodernizowanym systemie z chwilą nagromadzenia się ścieków w studni zbiorczej, a takich w Orchówku jest dziewięć, włączy się pompa i przepompuje ścieki do studni zbiorczej, a stąd pompa główna przepompuje ścieki do oczyszczalni we Włodawie. Takie systemy pracują już w wielu miejscowościach Gminy Włodawa i nie sprawiają tak wielu problemów jak dotychczasowy system w Orchówku.
Cała inwestycja w Orchówku ma być zakończona do końca czerwca. Jej koszt to 900 tys. zł.
W ramach projektu pod nazwą „Kompleksowe rozwiązanie gospodarki wodnej i ściekowej na terenie Gminy Włodawa”, współfinansowanego ze środków UE, jeszcze w ubiegłym roku wykonywano także sieć kanalizacji sanitarnej w Żukowie wraz z dziewięćdziesięcioma przyłączami oraz biologiczną oczyszczalnią ścieków, sieć wodociągową w Różance -1877 metrówi w Szumince -1310 metróworaz 87 przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie całej gminy.
źródło: NOWY TYDZIEŃ