Home / Teraz powinno być taniej
orchowek

Teraz powinno być taniej

Dobiegła końca przebudowa dziewięciu komór zaworowych w Orchówku, wykonywana w ramach projektu „Kompleksowe rozwiązanie gospodarki wodnej i ściekowej na terenie Gminy Włodawa”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej”, objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Komory zaworowe zostały zamienione na przepompownie ścieków sanitarnych, a niebawem przebudowana zostanie główna pompownia i sterownie.

 

Mieszkańcy Orchówka z niecierpliwością czekają na zmianę sposobu przesyłu ścieków, co wiązać się może z obniżeniem ceny za odprowadzane ścieki, która obecnie wynosi blisko 10 zł za metr sześcienny. Zamiana sposobu przesyłu ścieków z drogiej i energochłonnej metody podciśnieniowej, na mniej kosztowną i mniej awaryjną metodę tłoczącą sprawi, że koszty przesyłu ścieków znacznie się obniżą.

- Dotychczasowy sposób odbioru ścieków od mieszkańców polegał na stałym utrzymywaniu podciśnienia w sieci kanalizacyjnej, które to podciśnienie powodowało „zasysanie” ścieków ze studni zaworowych w momencie kiedy te się napełniły – wyjaśnia wójt Tadeusz Sawicki – Utrzymywanie podciśnienia przez dwadzieścia cztery godziny na dobę i trzysta sześćdziesiąt pięć dni w roku niezależnie od tego czy ścieki płyną czy też jak to bywa w porze nocnej nie, to ogromny koszt.

W zmodernizowanym systemie z chwilą nagromadzenia się ścieków w studni zbiorczej, a takich w Orchówku jest dziewięć, włączy się pompa i przepompuje ścieki do studni zbiorczej, a stąd pompa główna przepompuje ścieki do oczyszczalni we Włodawie. Takie systemy pracują już w wielu miejscowościach Gminy Włodawa i nie sprawiają tak wielu problemów jak dotychczasowy system w Orchówku.

Cała inwestycja w Orchówku ma być zakończona do końca czerwca. Jej koszt to 900 tys. zł.

W ramach projektu pod nazwą „Kompleksowe rozwiązanie gospodarki wodnej i ściekowej na terenie Gminy Włodawa”, współfinansowanego ze środków UE, jeszcze w ubiegłym roku wykonywano także sieć kanalizacji sanitarnej w Żukowie wraz z dziewięćdziesięcioma przyłączami oraz biologiczną oczyszczalnią ścieków, sieć wodociągową w Różance -1877 metrówi w Szumince -1310 metróworaz 87 przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie całej gminy.  

źródło: NOWY TYDZIEŃ

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

6 odwiedzających teraz
1 gości, 5 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 9 o godz. 01:08 am UTC
Ten miesiąc: 29 o godz. 05-01-2024 01:42 am UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC