Home / Ten ruch trzeba przemyśleć
1322053480

Ten ruch trzeba przemyśleć

Dwa miesiące temu włodawski magistrat zreorganizował ruch na ponad dwudziestu ulicach. – Będzie wygodniej i bezpieczniej – twierdzili urzędnicy. Dziś muszą uderzyć się w piersi i przyznać, że pomysł był do kitu. Teraz zastanawiają się nad przywróceniem starych oznaczeń, które doskonale sprawdzały się przez kilkadziesiąt lat.

Reorganizacja ruchu we Włodawie wprowadzona została pod koniec ubiegłego roku przy okazji budowy kilkunastu kilometrów chodników z wydzielonymi dla rowerzystów pasami. Zmiany te miały ułatwić poruszanie się po mieście. Niestety, odniosły wręcz przeciwny skutek – zdezorientowani kierowcy na potęgę zaczęli łamać zakazy i nakazy skrętu, bo albo przyzwyczajeni byli do starej organizacji ruchu i nie patrzyli na znaki, albo z premedytacją łamali przepisy, bo tak było im wygodniej. Reorganizacja objęła kilkanaście ulic, z których część stała się jednokierunkowymi, jak np. ul. Żeromskiego. Nowe znaki nie spodobały się mieszkańcom, którzy teraz zebrali kilkaset podpisów za przywróceniem poprzedniego stanu rzeczy. – Podczas reorganizacji ruchu nikt nie pytał nas o zdanie – mówi pan Andrzej, który jako jeden z pierwszych złożył swój podpis pod petycją. – Nowe znaki poustawiała jakaś firma z Polski nie bacząc na dobro i wygodę mieszkańców. Teraz, aby dojechać do sklepu, czy domu musimy nadkładać drogi, więc wielu kierowców skraca sobie trasę i wali pod prąd – twierdzi pan Andrzej.

Teraz, ze względu na niezadowolenie mieszkańców, Urząd Miasta zastanawia się nad ponowną zmianą organizacji ruchu, a to wiąże się z dodatkowymi wydatkami! Wykonanie projektu trzeba będzie zlecić jakiemuś biuru projektowemu, usunąć stare znaki i zamówić nowe, a koszty całego przedsięwzięcia poniesie włodawski magistrat. – Tak to jest, kiedy robi się coś bezmyślnie! – bulwersuje się pan Tomasz. – Urzędnicy wyrzucili pieniądze w błoto, więc powinni za to ponieść odpowiednie konsekwencje, żeby w przyszłości takie absurdy już się nie powtarzały.

- Niektóre znaki ustawiono dość niefortunnie – przyznaje Leszek Wiatrowski z Urzędu Miejskiego. – Poruszanie się po mieście jest nieco utrudnione, ale jest za to znacznie bezpieczniejsze. Niestety, mieszkańcom taka zmiana nie przypadła do gustu, więc wystąpili do nas z petycją podpisaną przez kilkaset osób o ponowną zmianę niektórych znaków – tłumaczy Wiatrowski. – Wyszliśmy im naprzeciw i obecnie jesteśmy na etapie uzgodnień nowego oznakowania z Policją. Następnie opinię przedstawimy Starostwu Powiatowemu i jeżeli ono się zgodzi, postawimy nowe znaki.

Niestety, w ostatnim czasie nie tylko reorganizacja nie przypadła do gustu mieszkańcom Włodawy. Wiele pretensji mają też oni co do jakości wykonania i oznakowania parkingu przy sklepie Pepko. – Nie tylko znacznie zmniejszyła się liczba miejsc parkingowych, ale wjazd na ten plac jest niezwykle trudny, ponieważ krawężniki są tak wysoko, że tylko samochody z wyższym zawieszeniem bez obaw mogą tam wjeżdżać – mówi pani Agnieszka. – Mało tego, wyjeżdżając z parkingu na ulicę Sanguszki można skręcać tylko w prawo, przez co trzeba nadłożyć kawałek drogi jadąc np. do centrum – narzeka kobieta. Niestety, wielu kierowców nie stosuje się do nakazu, co skrzętnie wykorzystuje Straż Miejska, która dzięki umieszczonej tam kamerze monitoringu miejskiego rejestruje przypadki łamania przepisów i wystawia mandaty. Być może jednak i na parkingu przy Sanguszki będzie można skręcać w lewo, ale nie wcześniej niż za rok. – Na następne lata planujemy remont tej ulicy i być może przy okazji zmienimy znaki – mówi Leszek Wiatrowski. – Na razie wszystko co możemy w tej sprawie zrobić to montaż przy wjeździe na plac klinów korekcyjnych, które ułatwią kierowcom wjeżdżanie i opuszczanie parkingu.

 

źródło: NOWY TYDZIEŃ

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

16 odwiedzających teraz
2 gości, 14 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 28 o godz. 08:59 am UTC
Ten miesiąc: 28 o godz. 02-02-2023 08:59 am UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC