Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / Takie krzyżówki tylko we Włodawie
krzyzowki biale

Takie krzyżówki tylko we Włodawie

Od ubiegłego roku skręcający kierowca samochodu musi ustąpić pierwszeństwa przejazdu jadącemu na wprost rowerzyście. Okazuje się, że ten przepis nie dotyczy Włodawy, a przynajmniej dwóch skrzyżowań ze ścieżką rowerową wiodącą nad Białe, bo tam to rowerzyści muszą się zatrzymywać, by przepuścić skręcające auta.

- W całej Polsce, ba, na całym świecie zachęca się ludzi do korzystania z rowerów. Buduje się ścieżki rowerowe, przyznaje zniżki za niekorzystanie z samochodów. Niestety, we Włodawie jedyna ścieżka rowerowa prowadząca nad Jezioro Białe jest przykładem głupoty osób, które zatwierdzają zasady regulacji ruchem – mówi Adam z Suszna.- Przekonuję się o tym za każdym razem, gdy korzystam z tego szlaku. Otóż, wjeżdżając na ścieżkę od strony Włodawy w kierunku Okuninki, rowerzyści mają pierwszeństwo przejazdu przez skrzyżowania z ulicami Wyrykowską i Suchawską, aż tu nagle przy ul. Światowida i Waligóry muszą ustąpić pierwszeństwa przejazdu samochodom. Dalej, w stronę Białego, na ścieżce, jak to w cywilizowanym świecie, pierwszeństwo mają już do końca rowerzyści. To przykład kuriozalnego myślenia urzędników, poparty niestety przez Komendę Wojewódzką Policji w Lublinie, bo to ona musi zaopiniować każdy projekt organizacji ruchu – uważa Adam. -

 

Nie wiem też, jak znaki informujące o ustąpieniu pierwszeństwa na krzyżówkach z Waligóry i Światowida mają się do przepisów ruchu drogowego, które wyraźnie mówią, iż skręcający kierowca samochodu musi ustąpić pierwszeństwa jadącemu na wprost rowerzyście – zastanawia się nasz rozmówca. Tymczasem, jak wyjaśnia Andrzej Gwozda, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Lublinie, inny sposób zorganizowania ruchu na skrzyżowaniu ścieżki z ulicami Światowida i Waligóry wynika z szerokości samej ścieżki. – Zwiększona szerokość ciągu pieszo-rowerowego w miejscach jego przecięć z ulicami Wyrykowską i Suchawską umożliwiła zlokalizowanie obok siebie przejścia dla pieszych (znak poziomy P-10) oraz przejazdu dla rowerzystów (znak P-11), a przez to inne zorganizowanie ruchu rowerowego – wyjaśnia Gwozda. – Na przecięciu z ulicami Światowida i Waligury ścieżka jest węższa, więc takiej możliwości tam nie ma – dodaje dyrektor.

Sprawa jest tak zagmatwana, że z prawidłową interpretacją znaków na ścieżce problem mają nawet sami policjanci. Większość z nich skłania się ku wersji, że pierwszeństwo powinni mieć rowerzyści. Jednak całkowitej pewności nie ma chyba nikt.

źródło: Nowy Tydzień

About TV Włodawa

20 odwiedzających teraz
2 gości, 18 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 36 o godz. 01:05 am UTC
Ten miesiąc: 38 o godz. 01-14-2022 05:15 pm UTC
Ten rok: 38 o godz. 01-14-2022 05:15 pm UTC