Home / Aktualności / Szynobusem z Chełma do Włodawy
pociag

Szynobusem z Chełma do Włodawy

Być może już w czerwcu mieszkańcy Chełma i okolic będą mogli wybrać się na wycieczkę szynobusem. Samorząd miasta z kilkoma ościennymi gminami zabiega o uruchomienie połączenia kolejowego do Włodawy. Kilka dni temu w Chełmie podpisano porozumienie w tej sprawie. Pod dokumentem podpisali się, oprócz władz miasta Chełma i starosty włodawskiego, także starosta chełmski oraz wójtowie gmin: Włodawa, Wola Uhruska, Ruda-Huta, Chełm i Kamień.
Teraz porozumienie trafi do marszałka województwa, który powinien dokonać korekty planu rzeczowo-finansowego na drugie półrocze. Warto dodać, ze władze wojewódzkie były zawsze za tym rozwiązaniem, choć z przyczyn ekonomicznych był problem z uruchomieniem stałego połączenia. W poprzednich latach takie sezonowe kursowanie szynobusu miało już miejsce. I było dobrze przyjęte przez mieszkańców, jak i turystów.
Przedsięwzięcie ma tak naprawdę 9 partnerów. Promuje je osiem samorządów i marszałek województwa, więc powinno się udać. Również Polskie Linie Kolejowe chcą zaangażować się w projekt.
Połączenie, głównie z przyczyn ekonomicznych, w tym roku działałoby tylko od 28 czerwca do 28 września. Szynobus jeździłby z Chełma do Włodawy i z powrotem codziennie, przez cały tydzień. Samorządy zadeklarowały się do pokrycia połowy rekompensaty dla przewozów regionalnych z tytułu „nieekwiwalentności faktycznych kosztów funkcjonowania połączenia”.
- Uruchomienie połączeń kolejowych przyczyni się do rozwoju turystyki o ożywienia gospodarczego subregionu chełmsko-włodawskiego, a także uchroni linię kolejową Chełm-Włodawa przed likwidacją – argumentuje starosta włodawski Wiesław Holaczuk. – Linia ta posiada także ogromne możliwości rozwoju, np. poprzez odbudowę mostu kolejowego na Bugu we Włodawie i stworzenie w ten sposób połączenia kolejowego pomiędzy Chełmem w Polsce i Brześciem na Białorusi. Władze białoruskie i zwłaszcza PKP są bardzo zainteresowane takim połączeniem.
Jak podkreślają samorządy, tereny wokół tej linii kolejowej obfitują w wiele wyjątkowych miejsc – tak natury przyrodniczej, jak i historycznej czy kulturowej.
- W sezonie będzie można wybrać się szynobusem nie tylko na grzyby, jagody czy ryby – mówi W. Holaczuk – ale również odpocząć od zgiełku miasta, spalin samochodowych czy zatłoczonych turystycznych miejscowości. Połączenia te ułatwiłyby także życie mieszkańcom – dojazd do pracy, na zakupy lub załatwianie spraw urzędowych byłby łatwiejszy, przyjemniejszy i tańszy.
- Uruchomienie połączeń kolejowych przyczyni się do rozwoju turystyki o ożywienia gospodarczego subregionu chełmsko-włodawskiego, a także uchroni linię kolejową Chełm-Włodawa przed likwidacją – argumentuje starosta włodawski Wiesław Holaczuk. – Linia ta posiada także ogromne możliwości rozwoju, np. poprzez odbudowę mostu kolejowego na Bugu we Włodawie i stworzenie w ten sposób połączenia kolejowego pomiędzy Chełmem w Polsce i Brześciem na Białorusi. Władze białoruskie i zwłaszcza PKP są bardzo zainteresowane takim połączeniem.
Jak podkreślają samorządy, tereny wokół tej linii kolejowej obfitują w wiele wyjątkowych miejsc – tak natury przyrodniczej, jak i historycznej czy kulturowej.
- W sezonie będzie można wybrać się szynobusem nie tylko na grzyby, jagody czy ryby – mówi W. Holaczuk – ale również odpocząć od zgiełku miasta, spalin samochodowych czy zatłoczonych turystycznych miejscowości. Połączenia te ułatwiłyby także życie mieszkańcom – dojazd do pracy, na zakupy lub załatwianie spraw urzędowych byłby łatwiejszy, przyjemniejszy i tańszy.

źródło Starostwo Powiatowe we Włodawie

 

About TV Włodawa

3 odwiedzających teraz
0 gości, 3 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 9 o godz. 01:08 am UTC
Ten miesiąc: 29 o godz. 05-01-2024 01:42 am UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC