Home / Kultura / Sztuka / Szkolne ferie w bibliotece
bibloteka

Szkolne ferie w bibliotece

Mieliśmy wielką przyjemność gościć uczniów z włodawskich szkół podstawowych w czasie pierwszego tygodnia ferii zimowych (20.01.14-23.01.14). Podczas 20 spotkań (4 grupy z SP nr 2, 16 grup z SP 3) odwiedziło nas 352 dzieci spędzając ogólnie w murach naszej biblioteki 20 godz. i 35 minut. W ciągu tych czterech dni odbyły się 4 projekcje, 9 zajęć quizowych oraz 7 warsztatów plastycznych.

Uczniowie uczestniczący w zimowisku nie poddali się nudzie i postanowili spędzić ten wolny od nauki czas efektywnie. Odrzucili piloty i klawiatury na poczet wspólnych spotkań, zabaw, sportu i oczywiście biblioteki. Odwiedzające nas grupy z ochotą podejmowały wyzwania stawiane przez panie bibliotekarki. Dzieci musiały wykazać się zdolnościami manualnymi podczas warsztatów plastycznych jak i umiejętnością rozwiązywania zagadek stawianych na zajęciach quizowych. Ponadto w ofercie biblioteki znalazły się projekcje z bajkami.

 

Warsztaty plastyczne prowadziły wspólnie Ewa Szewczyk i Olga Puś. Panie wprowadziły dzieci w kolorowy świat morskich stworzeń. Od dawna wiadomo, iż wyobraźnia dzieci nie zna granic dlatego drapieżne piranie, śmieszne kolczatki i urocze krabiki stworzone przez uczestników warsztatów zachwycą niejedną osobę. Powstałe na zajęciach prace będzie można niebawem podziwiać w Galerii „Na Piętrze”. Poza tym na zajęciach plastycznych, najstarsi uczniowie posiedli niezwykłą umiejętność „rozciągania” kartki papieru, natomiast najmłodsi robienia pięknych papierowych koszyczków na drobiazgi.

O przeprowadzenie warsztatów quizowych już w fazie przygotowań poproszone zostały Urszula Panasiuk i Joanna Orzeszko.
Ważnym elementem przeprowadzonych ferii było umożliwienie dzieciom kontaktu z literaturą. Uczestnicy wysłuchali ciekawej opowieści o książkach omawiających zagrożenia, na które narażone są dzieci w codziennym życiu.
Publikacje wydane w serii „Bezpieczne dziecko” i „Wielkie problemy naszych dzieci. Historyjki terapeutyczne” pozwalają na łagodne oswojenie się z dziecięcymi problemami oraz podają sposoby zarówno przeciwdziałania jak i rozwiązywania stresowych sytuacji.
Uczestnicy tych zajęć wraz z bohaterami serii bajek „Owce w sieci” poznawali także zagrożenia związanie z korzystaniem z Internetu i telefonów komórkowych. Udało się też im wspólnie „wyczyścić sieć” i ustalić które czynności stanowią zagrożenie dla najmłodszych członków wirtualnej społeczności. „Wysiadywali” balony w których ukryte były zadania, od wykonania 10 pajacyków po opisanie prawidłowego zachowania podczas przechodzenia przez ulicę. Nieco starsi goście włodawskiej książnicy mieli okazję wykorzystać swoje umiejętności pracy w grupie odpowiadając na pytania związane z przyroda i geografią naszego kraju w „Quizie o Polsce”. To dla nich przygotowaliśmy też specjalne kalambury, niestety jakiś złośliwy chochlik pomieszał nam karteczki i uczniowie zmuszeni byli odgadywać hasła typu „Mim przebiera się za ogra na pustyni”;). Ten sam złośliwy stwór dobrał się też do sprzętu grającego, okazało się, że nasze piosenki odtwarzają się od tyłu. Stało się to doskonałym pretekstem do zorganizowania zabawy w „Szalone Melodie”, co tylko zaostrzyło rywalizację.

Wszelką pomoc przy projekcjach filmowych zapewniła Edyta Pietrzak.

Pierwszy tydzień ferii minął niczym z bicza strzelił. Uczniowie, którzy w tym czasie odwiedzili bibliotekę zdecydowanie nie mogli narzekać na nudę.

Serdecznie dziękujemy Miejskiej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za pomoc organizacyjną związaną z obsługą ferii zimowych.

Ewa Szewczyk, Urszula Panasiuk

źródło: MBP

About TV Włodawa

12 odwiedzających teraz
1 gości, 11 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 17 o godz. 11:10 pm UTC
Ten miesiąc: 30 o godz. 05-20-2024 11:39 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC