Home / Kultura / Sztuka / Szkoła dawnej i dziś na wystawie w bibliotece
bibloteka

Szkoła dawnej i dziś na wystawie w bibliotece

Jak dawniej pisało się wypracowania, w jaki sposób nauczyciele kontaktowali się z rodzicami, albo jak 100 lat temu wyglądały świadectwa? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można znaleźć na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie.

Tworzą ją fotografie, regulaminy i inne dokumenty szkolne od drugiej połowy 19 wieku, przez minione stulecie, po lata współczesne.

Wśród ciekawostek są instrukcje programowe dla nauczycieli, kroje mundurków noszonych przez uczniów, zalecane zestawy ćwiczeń, czy też przepisy dotyczące higieny osobistej, nakazujące uczniom m.in. kąpiel z myciem głowy raz na dwa tygodnie, czy zmianę bielizny minimum, co dwa dni. Na ekspozycji można odnaleźć także tak zwany wilczy bilet, który oznaczał wydalenie ucznia ze szkoły i zakaz przyjmowania go w innych placówkach państwowych.

Według autorów wystawa ma przywołać obraz szkoły zarówno w jej wymiarze architektonicznym jak i instytucjonalnym. Chodzi nie tylko o pokazanie jej jako budynku i społeczności, ale także jako miejsce rozwoju i spełniania ambicji, a niekiedy także zniewolenia oraz podporządkowania obcym ideom i wpływom.

Ekspozycja pod tytułem „Drogi ku wiedzy” to już druga wystawa ze zbiorów Archiwum Państwowego w Lublinie użyczona nieodpłatnie włodawskiej książnicy. Została opracowana przez pracowników archiwum Renatę Gąsior, która jest kuratorem wystawy, i Marka Krzykałę, autora opracowania graficznego. W 2012 roku ekspozycja towarzyszyła wydarzeniom, związanym z 9 Lubelskim Festiwalem Nauki „Nauka – wiedza – mądrość”.

We Włodawie wystawę można oglądać do 26 lutego w Galerii „Na Parterze”, od poniedziałku do piątku między 9.30 a 17.00 oraz w soboty od 9.00 do 13.00. Biblioteka poleca ją wszystkim zainteresowany, w tym szczególnie obecnym uczniom i pedagogom wszystkich typów szkół. Wizytę grup zorganizowanych należy wcześniej uzgodnić telefonicznie pod numerami: 82 57 21 103 lub 57 21 492. Informacji w tej sprawie udzielają kierownik Działu Udostępniania Zbiorów i Informacji Małgorzata Zińczuk oraz kierownik Działu Regionalnego Edyta Pietrzak.

źródło: IAS

 

About TV Włodawa

6 odwiedzających teraz
0 gości, 6 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 24 o godz. 12:59 am UTC
Ten miesiąc: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC