Home / Aktualności / Święto konstytucji z honorowym tytułem
flaga

Święto konstytucji z honorowym tytułem

Wyjątkowy charakter będą mieć tegoroczne obchody uchwalenia Konstytucji 3 Maja we Włodawie. Uroczystość będzie połączona z oficjalnym wręczeniem tytułu Honorowego Obywatela Miasta księdzu prałatowi Romanowi Wiszniewskiemu.

Obchody rozpoczną się o 10.30 mszą świętą w kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego. To właśnie podczas eucharystii wieloletni wikariusz parafii św. Ludwika we Włodawie odbierze wyróżnienie, które Rada Miejska we Włodawie przyznała mu w grudniu ubiegłego roku. Autorzy wniosku o przyznanie honorowego tytułu stwierdzili w uzasadnieniu, że ksiądz Wiszniewski w czasie przemian społeczno-politycznych, szczególnie w latach 1980 – 1982, wniósł wielki wkład w rozwój miasta i regionu. „Kształtował wśród młodzieży postawy odpowiedzialnego obywatelstwa i umiłowania ojczyzny oraz przyczynił się do przywrócenia znaku krzyża we włodawskich szkołach i zakładach pracy. W stanie wojennym, będąc kapelanem włodawskiego szpitala, bezinteresownie niósł pomoc internowanym i szykanowanym przez ówczesne władze. Ksiądz prałat Roman Wiszniewski cieszył się i nadal cieszy powszechnym autorytetem i szacunkiem mieszkańców Włodawy” – napisali wnioskodawcy.
Rada Miejska nadaje tytuł honorowego obywatela organizacjom lub osobom, które nie mieszkają we Włodawie, ale przyczyniły się do jej rozwoju. Obecnie ksiądz Wiszniewski jest proboszczem parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim. To siódmy Honorowy Obywatel Włodawy. Wcześniej wyróżnienie to otrzymali: Józef Franciszek Fert, Jerzy Chmiel, Kazimierz Stanisław Leszczyński, Witold Szczepan Graboś, prof. Edward Olszewski i ksiądz Józef Brzozowski. Mieszkańcom Włodawy jest przyznawana godność „Primus civis urbis Vlodaviae”, którą w 1993 roku otrzymał Tadeusz Garbaciak, 10 lat temu Janusz Kalinowski, w 2007 roku ksiądz Józef Brzozowski, a w marcu tego roku odebrał Zenon Nizioł.
Po uroczystej mszy uczestnicy trzeciomajowej uroczystości przejdą pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie złożą wieńce i wiązanki kwiatów, a okolicznościowe przemówienie wygłosi przewodniczący Rady Miejskiej. Sobotnie obchody zakończy projekcja filmu „Kościuszko pod Racławicami”, która rozpocznie się o 12.00 w kinie Włodawskiego Domu Kultury.
źródło: IAS

About TV Włodawa

18 odwiedzających teraz
1 gości, 17 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 24 o godz. 03:37 am UTC
Ten miesiąc: 44 o godz. 11-11-2023 01:08 pm UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC