Home / Aktualności / Świdnik: Terminal już gotowy
terminal

Świdnik: Terminal już gotowy

Władze Budimeksu, wznoszącego terminal portowy, zapewniały, że wyrobią się do końca sierpnia z pracami, czyli w dziewięć miesięcy. I wygląda na to, że się im udało, bo budynek lotniskowy jest już gotowy. Czeka jeszcze na odbiór, ale przedstawiciele świdnickiego portu zapewniają, że nie potrwa to długo.

Mieszkańcy regionu będą mieli okazję zajrzeć do terminalu świdnickiego lotniska już za kilka tygodni, ale już teraz prace przy jego budowie zostały zakończone. Budynek portu powstał więc zgodnie z zapowiedziami w niecały rok. Ukończenie inwestycji potwierdzają przedstawiciele lotniska, choć dodają od razu, że budynek nie został jeszcze odebrany.

– W tej chwili trwają ostatnie kosmetyczne poprawki – mówi Piotr Jankowski, rzecznik spółki Port Lotniczy Lublin w Świdniku. – Budynek nie został jeszcze odebrany, bo czekamy, aż zostanie do niego podłączone ciepło. Przewidujemy, że stanie się to w ciągu kilku najbliższych dni.

A przypomnijmy, że terminal lotniska liczy sobie 11 tys. metrów kw. i składa się z trzech skrzydeł, które zbiegają się w hali odlotów. W skrzydle zachodnim ulokowana jest strefa przylotów z obszerną halą odbioru bagażu i strefą kontroli paszportowej. W tej części umieszczono także pomieszczenia wizowe i miejsce na kantor wymiany walut. Strefa odlotów zajęła wschodnie skrzydło i ma charakter przestrzeni otwartej. Skrzydło południowe zajmuje przystanek kolejowy i pomieszczenia biurowe przeznaczone dla administracji lotniska oraz służby celnej i granicznej. Całość kosztowała 67 mln zł, a oprócz terminalu składa się na nią również budynek straży pożarnej i gmach garażowo-techniczny.

Razem z zakończeniem prac przy terminalu powoli kończy się również nabór do pracy na świdnickim lotnisku. Przez kilka miesięcy do portu przyjmowano strażaków, ochroniarzy, pracowników obsługi czy osoby ze specjalistycznym wykształceniem lotniczym. W tej chwili przedstawiciele spółki lotniskowej poszukują jeszcze specjalisty do spraw informatyki i łączności. Na zgłoszenia chętnych czekają do 4 września, ale to już jedno z ostatnich ogłoszeń, tym bardziej, że liczba już zatrudnionych w porcie prawie dobiła zakładanego limitu 140 pracowników.

– W tej chwili mamy już zatrudnionych 136 osób – mówi Piotr Jankowski.

Na ukończeniu są również pozostałe elementy lotniska. Do finału zbliża się budowa drogi startowej, kołowania oraz płyta samolotu zagrożonego. Trwają roboty ziemne przy budowie dróg technicznych, pożarowych i patrolowych. W bazie paliw wykonywana jest właśnie elektryczna instalacja podtynkowa, trwa montaż instalacji wentylacyjnych i klimatyzacji, pracownicy układają również podłogi i fundamenty pod zbiorniki paliwowe. Cały czas trwa także budowa dróg wewnętrznych i parkingów. Sporo dzieje się również przy powstającej drodze startowej. W tej chwili wykonywane są prace związane z jej oświetleniem nawigacyjnym i krawędziowym. Pracownicy wykonują również kanalizację dla stanowiska odladzania samolotów.

Przedstawiciele portu rozpoczęli również procedurę certyfikacji świdnickiego lotniska. Po złożeniu dokumentów Urząd Lotnictwa Cywilnego ma 90 dni na wydanie decyzji. W przypadku naszego lotniska ten termin upłynie pod koniec października.

– Wniosek o certyfikację lotniska złożony został do ULC 20 lipca wraz z dokumentami i harmonogramem certyfikacji – mówi Piotr Jankowski.

Wygląda więc na to, że na pierwszy czarterowy lot do Egiptu, zaplanowany na 20 listopada, świdnickie lotnisko będzie w pełnej gotowości.

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

19 odwiedzających teraz
2 gości, 17 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 28 o godz. 08:59 am UTC
Ten miesiąc: 28 o godz. 02-02-2023 08:59 am UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC