Home / Na Sygnale / Strażacy ćwiczyli na lodzie
DSC_5776

Strażacy ćwiczyli na lodzie

Ratowanie ludzi, pod którymi załamał się lód, należy do najtrudniejszych akcji, w których uczestniczą strażacy. By doskonalić umiejętności, strażacy-ochotnicy i ich zawodowi koledzy z całego powiatu włodawskiego wzięli udział w ćwiczeniach na zamarzniętym Jeziorze Białym.


– W piątek (8 lutego) strażacy z Komendy Państwowej Straży Pożarnej we Włodawie przeprowadzili ćwiczenia zgrywające jednostek ochrony przeciwpożarowej, mające na celu doskonalenie prowadzenia działań ratowniczych na zamarzniętych akwenach wodnych w zakresie wykorzystania posiadanego sprzętu, poruszania się na zamarzniętych akwenach wodnych, sposobów podejmowania poszkodowanych z wody i udzielania im pierwszej pomocy – mówi Iwona Jung z OSP w Urszulinie.

– W szkoleniu, obok Ochotniczej Straży Pożarnej w Urszulinie, uczestniczyło jeszcze 8 jednostek OSP z terenu powiatu włodawskiego. Ćwiczenia praktyczne poprzedzone były wykładami, na których bryg. Wojciech Szlechta z Komendy Powiatowej PSP we Włodawie przedstawił zasady bezpiecznego poruszania się po lodzie, metody i sprzęt wykorzystywany podczas akcji ratowniczych oraz zagadnienia związane z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy w trakcie działań ratowniczych prowadzonych na lodzie.

Część praktyczna odbyła się na Jeziorze Białym w Okunince. Przebieg ćwiczeń praktycznych omawiał na bieżąco Zastępca Dowódcy Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP we Włodawie mł. bryg. Waldemar Makarewicz. Podczas zajęć praktycznych przedstawiono prawidłowe wykonanie ewakuacji osób, pod którymi załamał się lód. Pokazano jak prawidłowo należy przygotować ratownika do akcji.

Podczas szkolenia wykorzystano sprzęt specjalistyczny do ratownictwa wodnego jak sanie lodowe czy koło ratunkowe oraz sprzęt będący na wyposażeniu samochodu pożarniczego, tj. deski ortopedyczne. Ratownicy działali w specjalnych kombinezonach, a ich zabezpieczenie pozwalało na bezpieczne wykonanie zadań i przebywanie w zimnej wodzie – dodaje Jung.

źródło: Nowy Tydzień (b, fot. Iwona i Andrzej Jung)

About TV Włodawa

18 odwiedzających teraz
2 gości, 16 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 24 o godz. 03:37 am UTC
Ten miesiąc: 44 o godz. 11-11-2023 01:08 pm UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC