Home / Aktualności / Straż miejska maszynką do zarabiania pieniędzy
wlodawa_straz_miejska

Straż miejska maszynką do zarabiania pieniędzy

wlodawa_straz_miejska350 tys zł za mandaty z foto radarów zamierza w tym roku uzbierać włodawska Straż Miejska. Nie dziwią zatem opinie, ie ta formacja służy jedynie ściąganiu pieniędzy od kierowców. W regionie trwa akcja zbierania podpisów pod apelem o likwidację straży miejskich We Włodawie o tym na razie cicho.

Za sprawą Ruchu Palikota podpisy pod apelem zbierano w Lublinie i Chełmie. Powód? Niezadowolenie że straże miejskie
skupiają się  na fotoradarach. Niemal we wszystkich miastach w budżetach ujmowane są coraz wyższe wpływy z fotoradarów straży miejskich. Tymczasem zgodnie z intencją ustawodawcy, straż miejska ma wpływać na poprawę bezpieczeństwa w mieście. Być może mandaty temperują kierowców, jednak skupienie się na fotoradarach jest odbierane jako wypaczenie idei powoływania straży. Były lata, że włodawska SM potrafiła „wydoić” kierowców nawet na 300 tys. zł. W ub.r. było to nieco ponad 100 tys. zł. Ale w 2013 roku fotoradar SM ma przynieść miastu 350 tys. zł. Są miasta, które już podjęły decyzję o likwidacji SM. Jest ich w kraju kilkanaście  Inne. jak np. ponad 30-tysięczna Iława, rozpisuje w tej sprawie referenda. we Włodawie samorządowcy. którzy przekonują, że SM powinna zostać zlikwidowana. Nie chcą jednak podawać swoich nazwisk do publicznej wiadomości, bo … jeżdżą samochodami. Ich zdaniem, strażnicy to przede wszystkim eksperci od mandatów za złe parkowanie, a ich praca w większości koncentruje się na gnębieniu kierowców, a nie pomocy mieszkańcom. Zakres ich pracy często pokrywa się z obowiązkami urzędników (sprawdzanie porządku na posesjach, łapanie bezpańskich psów, sprawdzanie sygnałów od mieszkańców).
Włodawianie wśród powodów dla których trzeba zlikwidować straż miejską wymieniają trzy: będzie taniej, bezpieczniej i przyjemniej. Taniej bo do likwidacji straży można zaoszczędzić ok. pół mln. zł Bezpieczniej bo pieniądze zaoszczędzone na likwidacji straży można przeznaczyć na dofinansowanie  policji, a konkretnie na dodatkowe patrole, bo to jedynie policjanci zajmują się ściąganiem przestępców i walką z chuliganami. A przyjemniej, bo nikt nie terroryzuje kierowców i nie poluje na nich tylko po to, żeby wlepić jak najwięcej mandatów za przekroczenie prędkości w miejscu, gdzie nie ma żadnego zagrożenia.

We Włodawie jest dziewięciu strażników miejskich. Na razie w mieście nie ruszyła akcja zmierzająca do likwidacji ich formacji.

źródło: Nowy Tydzień

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

7 odwiedzających teraz
1 gości, 6 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 14 o godz. 12:03 am UTC
Ten miesiąc: 30 o godz. 05-20-2024 11:39 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC