Home / Kultura / Sztuka / Stara Kaflarnia tak, ale później
dsc_0742

Stara Kaflarnia tak, ale później

Zagospodarowanie „Starej Kaflarni” i terenu wokół niej we Włodawie nie rozpocznie się teraz, ale nadal jest to jedno z najważniejszych zadań samorządu miejskiego na najbliższe lata.Burmistrz Jerzy Wrzesień wyjaśnia, że z przyczyn niezależnych od miasta, planowane inwestycje trzeba przełożyć, jednak po uruchomieniu środków unijnych z nowej perspektywy, będą one realizowane w pierwszej kolejności. Na rozpatrzenie wniosku o dofinansowanie projektu pod nazwą „Nadbużański obszar Starej Kaflarni nowym zapleczem kulturalno-turystycznym miasta Włodawy”, samorząd czekał trzy lata.

Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej miasto chciało przygotować „Starą Kaflarnię” z amfiteatrem na 850 miejsc siedzących i powierzchnią użytkową prawie 1100 metrów kwadratowych, wybudować Promenadę Nadbużańską, ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż rzeki Włodawki od ul. Mostowej do ul. Okunińskiej o długości około 900 metrów wraz z infrastrukturą, a także wyremontować ulice Mostową i Spokojną z infrastrukturą oraz park przy ul. Kościuszki.

Gdy samorząd składał dokumenty w 2010 roku szacowano, że planowane inwestycje będą kosztować 11,5 miliona złotych i liczył na dotację w wysokości około 8 milionów. Po aktualizacji kosztorysów okazało się, że całość uda się zamknąć kwotą 9 milionów 200 tysięcy złotych. Pod koniec ubiegłego roku Urząd Marszałkowski zaproponował dotację w wysokości 4 milionów 900 tysięcy, czyli o prawie 3 miliony mniejszą od pierwotnie zakładanej. W związku z tym, że byłoby to około 53 procent wydatków, miasto musiałoby z własnych środków dołożyć 4 miliony 300 tysięcy złotych, które trzeba byłoby wydać w bardzo krótkim czasie, bo w ciągu dwóch lat 2014 – 2015. – Gdyby inwestycje rozpoczęły się tak jak zakładaliśmy, czyli w 2011 roku, wydatki byłyby rozłożone na dłuższy okres i nie obciążyłyby tak mocno budżetu miasta. W związku z tym, że wszystkie prace musielibyśmy wykonać w ekspresowym tempie 1,5 roku i z dużym ryzykiem zwrotu dotacji, gdyby ze względu na przykład na pogodę, czas realizację się wydłużył, postanowiliśmy odłożyć te plany – tłumaczy Jerzy Wrzesień.

Jednocześnie zapewnia, że zostaną one zapisane w strategii rozwoju miasta oraz Włodawskiego Obszaru Funkcjonalnego, jako priorytetowe i w nowej perspektywie finansowej miasto będzie się starać o dofinansowanie ich z Unii Europejskiej w wysokości 75 do nawet 85 procent kosztów.

Przy podejmowaniu decyzji o przełożeniu realizacji projektu nie bez znaczenia były także ograniczenia formalne, które wynikają z przepisów ustawowych. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych, od stycznia tego roku samorządy mają m.in. bardzo ograniczone możliwości zaciągania kredytów. Autorzy przepisów zastrzegli, że wyłącząne ze wskaźników ograniczających zadłużenie są tylko umowy zawarte na realizację projektów, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, w co najmniej 60 procentach.

About TV Włodawa

2 odwiedzających teraz
0 gości, 2 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 60 o godz. 11:05 am UTC
Ten miesiąc: 89 o godz. 09-02-2024 11:15 am UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC