Home / Aktualności / Specustawą w ASF
plot-696x391

Specustawą w ASF

Afrykański pomór świń (ASF) dotarł do stolicy i ministerstwo rolnictwa natychmiast zareagowało, przygotowując specustawę, która ma ograniczyć rozwój tej choroby. Jej najważniejszym założeniem jest budowa ponad 700-kilometrowego płotu wzdłuż wschodnich granic kraju, który – zdaniem resortu – ma zatrzymać napływ zarażonych dzików z Ukrainy i Białorusi.

– Zwalczanie ASF to cel publiczny, za który odpowiada cały rząd – powiedział na specjalnej konferencji prasowej podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Rafał Romanowski. Jednocześnie poinformował, że na wtorkowym (5 grudnia) posiedzeniu Rady Ministrów przyjęty został projekt nowej specustawy w sprawie ASF. Eksperci i obserwatorzy są jednomyślni. To odpowiedź rządu na to, że w Warszawie odnotowano pierwsze przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików. Do tej pory, gdy wirus występował tylko na wschodzie Podlasia, Mazowsza i Lubelszczyzny, Warszawa nie reagowała, lekceważąc problem. Prorocze stały się słowa jednego z samorządowców z gminy Hanna, który kilka miesięcy temu stwierdził, że może gdyby zarażone tą chorobą dziki podrzucić w Wielkopolsce lub w okolicach stolicy, to reakcja rządzących byłaby natychmiastowa. Ale choroba rozprzestrzenia się w tak zastraszającym tempie, że zarażone dziki same doszły do Warszawy, nikt nie musiał ich podrzucać. – Od dwóch tygodni obserwujemy przeniesienie wirusa ASF do centralnej Polski. W związku z tym, w trybie pilnym, w porozumieniu z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwem Środowiska, przygotowaliśmy projekt ustawy – mówił Romanowski. – Głównym jej celem jest usprawnienie działań prowadzonych w ramach likwidowania oraz zapobiegania chorobom zakaźnym zwierząt. Bezpośrednim powodem podjęcia prac legislacyjnych jest potrzeba dodatkowych działań, niezbędnych do skutecznego zwalczania ASF. Proponowane rozwiązania dotyczą m.in. zmiany ustawy o granicy państwowej, ustawy prawo łowieckie oraz ustawy o inspekcji weterynaryjnej – poinformował podsekretarz stanu.
Zmiana ustawy o granicy państwowej ma umożliwić budowę liczącego ponad 700 kilometrów płotu, który ma zatrzymać migrację chorych dzików zza naszych wschodnich granic – z Ukrainą i Białorusią. Zmiana ustawy prawo łowieckie pozwala m.in. na odstrzał dzików na terenie parków narodowych i w rezerwatach. Przewiduje też zwolnienie od pracy lub wykonywania zajęć służbowych dla osoby wykonującej odstrzał sanitarny zwierząt z zachowaniem prawa do wynagrodzenia lub uposażenia (w ciągu roku kalendarzowego ten czas nie może przekroczyć 6 dni).
Nowe przepisy mają wejść w życie nie później, niż w styczniu 2018 roku. Niestety, na razie nikt nic nie wie w sprawie planowanego ogrodzenia, które ma stanąć wzdłuż naszych wschodnich granic. O planach resortu rolnictwa wypowiadać nie chce się ani Straż Graniczna, ani Polski Związek Wędkarski. Milczy też Lubelski Urząd Wojewódzki. I nie chodzi o to, że to tajemnica. Po prostu nikt nie ma odpowiedniej wiedzy.
– Z nami nikt w tej sprawie jeszcze się nie konsultował – mówi ppor. SG Dariusz Sienicki z NOSG w Chełmie. W podobnym tonie wypowiada się prezes PZW w Chełmie, Ryszard Kowalski. – To dla mnie nowa informacja, więc nie mogę jej skomentować. Trwa zjazd władz związku w Spale i być może tam zapadną jakieś decyzje – rozkłada ręce prezes.
Ogrodzenia, które ma stanąć w pasie granicznym, nie wyobrażają sobie ani wędkarze, ani mieszkańcy nadgranicznych miejscowości, którzy nad Bugiem mają pola i łąki. Wszyscy oni jednym głosem sprzeciwiają się stawianiu jakichkolwiek barier, tym bardziej, że nie ma dowodów na to, że za ASF w Polsce odpowiedzialne są dziki z Ukrainy czy Białorusi. Tymczasem nie ma tygodnia, by nie odnotowano kolejnych przypadków wirusa. 2 grudnia powiatowy lekarz weterynarii we Włodawie wydał zawiadomienie o 7 kolejnych przypadkach tej choroby. Wirusa stwierdzono u pięciu padłych i dwóch odstrzelonych dzików na terenie gmin Wyryki, Hańsk i Stary Brus.

źródło: Nowy Tydzień (bm)

About TV Włodawa

31 odwiedzających teraz
0 gości, 31 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 39 o godz. 07:36 am UTC
Ten miesiąc: 137 o godz. 03-06-2024 01:40 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC