Home / Sobibór już państwowy
sobibor

Sobibór już państwowy

Dwa miliony zł przez najbliższe 4 lata dla włodawskiego muzeum i pewne miejsca pracy dla pięciu pracowników, a w perspektywie dla kilku następnych w Muzeum w Sobiborze. 1 maja Muzeum w Sobiborze staje się muzeum państwowym – filią Muzeum na Majdanku. Prawdopodobnie za 1,5 roku powstanie nowoczesny obiekt w Sobiborze. Pieniądze dają głównie Holendrzy. 

W miniony czwartek starosta podpisał akt notarialny przekazujący teren Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze we władania państwa – konkretnie Muzeum Państwowemu na Majdanku. Na marcowej sesji radni powiatowi podjęli uchwalę w sprawie zmiany statutu MPŁW z wykreśleniem filii – muzeum obozu w Sobiborze. Był to efekt podpisania w styczniu br. listu intencyjnego pomiędzy starostwem a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na podstawie tego listu powiat „pozbywa się” muzeum w Sobiborze, które czasowo przejdzie w kwietniu pod kuratelę Muzeum na Majdanku. Za 2-3 lata Sobibór stanie się samodzielnym muzeum państwowym.

Przejęcie muzeum w Sobiborze wiąże się m.in. z zapewnieniem pracy dla pięciorga włodawskich muzealników. Jako jedyni praktycznie w kraju specjaliści od historii tego obozu mają oni pewne miejsce w nowo tworzonej placówce. A w ciągu najbliższego roku zapewne jeszcze drugie tyle osób znajdzie tam pracę. Przejęcie muzealników to wynik długotrwałych wysiłków starosty Wiesława Holaczuka
Wśród tych, którzy zostają od 1 maja przyjęci do muzeum w Sobiborze jest m.in. obecny p.o. dyrektora – dr Krzysztof Skwiowski. Natomiast zabrakło byłego dyrektora MPŁW – Marka Bema.

Przejęcie Sobiboru przez Muzeum na Majdanku zawiera również gwarancje swoistej „rekompensaty” za wieloletnie utrzymywanie tego miejsca pamięci przez samorząd powiatowy. Ministerstwo poprzez Narodowe Centrum Kultury ma pomagać MPŁW, m.in. w organizacji corocznego Festiwalu Trzech Kultur. Pomoc ma sięgać pól miliona zł rocznie aż do 2015 r.

Co ważne, już niedługo Muzeum w Sobiborze będzie wyglądało jak iście europejski tego typu ośrodek. Nowy obiekt muzealny ma być gotowy już w październiku 2013 r, czyli w 70. rocznicę likwidacji obozu.

Źródło: NOWY TYDZIEŃ

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

17 odwiedzających teraz
1 gości, 16 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 28 o godz. 08:59 am UTC
Ten miesiąc: 28 o godz. 02-02-2023 08:59 am UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC