Home / Kultura / Sztuka / Śladami Wajdy i Kieślowskiego
film-slate2

Śladami Wajdy i Kieślowskiego

film-slate2W nowym roku szkolnym w Publicznym Gimnazjum nr 1 we Włodawie będzie klasa o profilu… filmowym. Chęć nauki w tym kierunku wyraziło 29 uczniów, czyli tyle, ile maksymalnie może liczyć jedna klasa.

Dyrektor placówki Przemysław Tułacz tłumaczy, że szkoła stara się przygotowywać ofertę edukacyjną w taki sposób, by zarówno sprostać wszystkim wymogom podstawy programowej, jak też maksymalnie dopasować je do oczekiwań i pasji młodych ludzi. Jedną z pasji uczniów PG 1, już od kilku lat, jest właśnie film, którym do tej pory młodzież zajmowała się na dodatkowych zajęciach, w tym także na warsztatach, współfinansowanych ze środków unijnych. – Postanowiliśmy pójść w tym kierunku i zaproponować kandydatom na pierwszoklasistów trzyletni cykl zajęć, podczas których zamierzamy przekazać, nie tylko teoretyczne zasady tworzenia filmu, ale pokazać też jak operować kamerą, zorganizować plan filmowy, albo jak montować materiał czy udźwiękowić film – mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej dyrektor Tułacz.

Autorzy pomysłu zdają sobie sprawę, że ze względu na koszty nie będą mieć stałego dostępu na przykład od profesjonalnego sprzętu, dlatego zamierzają nawiązać współpracę z instytucjami kulturalno-oświatowymi, które mają takie możliwości. Chcą też organizować wycieczki, na przykład do szkoły filmowej w Łodzi.

Lekcje będą prowadzić nauczyciele, którzy kształcą się w tym kierunku, a zajęcia będą się odbywać w sali, która do tej pory była wykorzystywana na warsztaty filmowe. – Wprawdzie nasze możliwości sprzętowe są ograniczone, ale na zajęciach chcemy nauczyć młodzież podstaw tej trudnej sztuki i niestandardowej wrażliwości, bo bez niej, sam sprzęt dobrego filmu nie zarejestruje – puentuje Przemysław Tułacz.

Przemysław Tułacz przyznaje, że plany są bardzo ambitne, ale jest przekonany, że z taką młodzieżą i zaangażowaniem nauczycieli uda się je zrealizować.

Z nową formą kształcenia, niespotykaną dotąd w szkołach gimnazjalnych, będą się mogli zapoznać także przedstawiciele innych placówek oraz władz oświatowych, samorządowych i państwowych. Publiczne Gimnazjum nr 1 we Włodawie będzie bowiem w tym roku gospodarzem Wojewódzkiej Inauguracji Roku Szkolnego 2013/2014. Uroczystość, organizowana w mieście, prawdopodobnie po raz pierwszy, odbędzie się w poniedziałek 2 września.

źródło: IAS

About TV Włodawa

14 odwiedzających teraz
1 gości, 13 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 24 o godz. 12:11 am UTC
Ten miesiąc: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC