Home / Skażone ścieki płyną do rzeki
600px-Biohazard.svg

Skażone ścieki płyną do rzeki

Ołów, nikiel, cynk, miedź, kadm, rtęć i chrom. Takie groźne dla życia pierwiastki zawiera woda, która rowem melioracyjnym wpływa do Bugu w Orchówku pod Włodawą.

I choć skażone ścieki ktoś wypuszcza od kilku miesięcy, to ani organom ścigania, ani inspektoratowi środowiska nie udało się jednoznacznie ustalić sprawcy. – To skandal. Tu ludzie domyślają się, kto to robi i denerwują się, że nasze instytucje dają się wodzić za nos – komentuje nasz informator.

 

O tej bulwersującej sprawie informowaliśmy już w ubiegłym roku. Wtedy to funkcjonariusze Straży Granicznej z Włodawy, patrolując tereny przygraniczne w Orchówku, zauważyli, że rowem melioracyjnym, który wpada do Bugu, płynie cuchnąca, granatowo szara substancja. Komendant włodawskiej placówki SG niezwłocznie zgłosił ten fakt do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, który przeprowadził kilka kontroli na terenie dwóch zakładów podejrzanych o spuszczanie zanieczyszczeń. Sprawą zainteresowała się również włodawska prokuratura i wójt gminy Włodawa Tadeusz Sawicki, który zlecił dwóm niezależnym ośrodkom badanie próbek pobranych z rowu. Wyniki badań okazały się zatrważające. W wodzie stwierdzono obecność takich pierwiastków jak: ołów, nikiel, cynk, miedź, kadm, rtęć i chrom, które w dużym stężeniu, mogą być niezwykle groźne dla środowiska i ludzi. Niestety, wizja pięciu lat odsiadki, która grozi trucicielowi, nie powstrzymała go od zaprzestania niecnego procederu. Śmierdzące ścieki jak płynęły, tak płyną. – W zimie nie dało się stwierdzić, czy te odpady są nadal wypuszczane, bo rzeka i rów melioracyjny skute były lodem – mówi mieszkaniec Orchówka. – Nie było czuć smrodu i nikt się tym nie interesował – dodaje. Z nadejściem wiosny cuchnący problem powrócił i to ze zdwojoną siłą. Woda w rowie wygląda i śmierdzi identycznie jak przed rokiem i nadal wlewa się do Bugu. Winnych jak nie było, tak nie ma.

- Postępowanie jest w toku – mówi prokurator Bogusław Lechocki, szef Prokuratury Rejonowej we Włodawie. – Czekamy na opinię biegłych.

W piątek, 30 marca, inspektorzy WIOŚ rozpoczęli na terenie Orchówka kolejną kontrolę mającą doprowadzić do wykrycia sprawcy. Na pierwszy ogień poszła firma zajmująca się wyprawą skór, bo w pobranych w ubiegłym roku próbkach skażonej wody wykryto pierwiastki, które zawierają chemikalia wykorzystywane właśnie w procesie garbowania skór. Wyniki kontroli mają być znane w tym tygodniu. Nasz informator powątpiewa jednak w efekty takiej kontroli.

- Inspektorzy chcieliby złapać kogoś za rękę, albo najlepiej, jakby ktoś się przyznał, że popełnia przestępstwo. A na to nie liczę. W sytuacji, kiedy ktoś ma własne ujęcie wody i własne zbiorniki na ścieki, urzędnicy pewnie nie będą w stanie stwierdzić, ile zakład pobiera wody i czy tyle samo odprowadza ścieków, a sprawdzać czy przypadkiem ktoś nie ma zakopanej rury odprowadzającej ścieki do rowu melioracyjnego pewnie im się nie zechce, albo wytłumaczą się, że nie mają takich kompetencji – przewiduje nasz rozmówca. – Taka ciuciubabka może trwać miesiącami, a skażone ścieki nadal będą wypuszczane do rzeki.

Mimo licznych prób, nie udało się nam skontaktować z kierownictwem kontrolowanej firmy wyprawiającej skóry, ani żadnym z jej pracowników. Zatrudnia ona pracowników aż z Podkarpacia, którzy dowożeni są do pracy autokarami, oraz osadzonych z Zakładu Karnego we Włodawie, a dzięki temu poza bramy garbarni nie przedostają się jakiekolwiek informacje o tym, co dzieje się wewnątrz.

źródło:  NOWY TYDZIEŃ

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

14 odwiedzających teraz
0 gości, 14 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 29 o godz. 01:24 am UTC
Ten miesiąc: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC