Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Kultura / Sztuka / Scalenia nabierają tempa
odczytanie-decyzji-scalen

Scalenia nabierają tempa

(1 lutego) Starosta włodawski Andrzej Romańczuk i członek zarządu powiatu Adam Panasiuk podpisali w obecności Pawła Kołtuna, wójta gminy Stary Brus, umowę z Samorządem Województwa Lubelskiego na realizację przez Wojewódzkie Biuro Geodezji w Lublinie czynności niezbędnych do przeprowadzenia postępowania scaleniowego na obiekcie Nowy Brus, Stary Brus i Laski Bruskie. Przewiduje się, że do końca 2021 r. wykonane zostaną wszystkie czynności, niezbędne do zakończenia postępowania scaleniowego i wydania decyzji zatwierdzającej projekt scalenia. Decyzja ta z kolei otworzy władzom powiatu drogę do realizacji zagospodarowania poscaleniowego, tj. budowę i przebudowę dróg na łączną kwotę prawie 8 mln zł.

Etap administracyjnego postępowania scaleniowego mają już niemal za sobą mieszkańcy wsi Kulczyn i Kulczyn Kolonia. We wtorek (5 lutego), na zebraniu uczestników scalenia w Kulczynie, odczytana została decyzja zatwierdzająca projekt scalenia na tym obiekcie. Po okazaniu projektu scalenia z całego obiektu zgłoszono jedynie 3 zastrzeżenia i wszystkie zostały rozstrzygnięte pozytywnie.

Wiele w tym zasługi ówczesnego wicestarosty Adama Panasiuka, który osobiście uczestniczył w niemal wszystkich spotkaniach, jak również przewodniczył komisji rozpatrującej zastrzeżenia.

To ważne, by mieć stały kontakt z uczestnikami scalenia, bo pozwala to na szybką reakcję w sytuacji tworzących się zagrożeń czy konfliktów. Wsłuchujemy się w każdy głos i staramy się, o ile to prawnie możliwe, by wszyscy z tego tak skomplikowanego procesu administracyjnego wyszli zadowoleni. Zamknięcie postępowania scaleniowego otwiera drogę zagospodarowaniu poscaleniowemu, a w Kulczynie i Kulczynie Kolonia to budowa 8,5 km i przebudowa 10 km dróg za kwotę ponad 6 mln zł.

Ten proces zaczęliśmy już wcześniej, występując o decyzję o warunkach zabudowy oraz ogłaszając postępowanie na wykonanie dokumentacji projektowej – mówi A. Panasiuk. Dla przypomnienia, już w zeszłym roku na tym obiekcie przeprowadzono meliorację na 31 km rowów szczegółowych.

Ubiegły tydzień był także ważny dla postępowania scaleniowego na obiekcie Wola Uhruska, Bytyń, Józefów. Na czwartkowym (7 lutego) spotkaniu podjęto próbę przyjęcia wartości szacunkowych, jakie zostały ustalone dla każdej działki. Próba ta nie udała się jednak, a to ze względu na brak quorum, bo w zebraniu powinna wziąć udział przynajmniej połowa uczestników postępowania scaleniowego. – Oczywiście byliśmy na to przygotowani, bo jeszcze nie zdarzyło się przyjąć szacunku w pierwszym terminie.

Jednocześnie wyznaczyliśmy drugi termin, w którym uchwała jest podejmowana niezależnie od kworum na zebraniu, a poza tym pierwsze zebranie wykorzystaliśmy do rozpatrzenia wszelkich zgłoszonych zastrzeżeń – mówi A. Panasiuk. Planuje się, że postępowanie administracyjne na tym obiekcie zostanie zakończone wydaniem decyzji z końcem tego roku, a kolejny rok, to czas na zagospodarowanie poscaleniowe, którego szacunkowa wartość to 3,4 mln zł.

źródło: Nowy tydzień (gd)

About TV Włodawa

38 odwiedzających teraz
7 gości, 31 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 39 o godz. 01:06 pm UTC
Ten miesiąc: 100 o godz. 02-02-2020 02:25 pm UTC
Ten rok: 125 o godz. 01-11-2020 04:22 am UTC