Home / Sąd apelacyjny całkiem odwrotnie
sad

Sąd apelacyjny całkiem odwrotnie

Była wicedyrektor Domu Pomocy Społecznej w Różance – Wanda Czubacka ostatecznie przegrała długą batalię w sądzie pracy. Wyrok drugiej instancji – lubelskiego sądu pracy brzmi: oddalić powództwo w całości. W. Czubacka żądała przywrócenia jej na dawne, kierownicze stanowisko pracy w DPS w Różance. Wyrok jest prawomocny. Co dziwne, chełmski sąd pracy w pierwszej instancji w pełni podzielał stanowisko pracownicy.

Sprawa byłej wicedyrektor DPS w Różance ciągnie się od 2007 r. Dyrektor DPS Andrzej Lis nie był zadowolony z efektów pracy swojej zastępczyni Wandy Czubackiej. Najpierw namówił ją do objęcia stanowiska kierownika zamiast zastępcy dyrektora, a z czasem wręczył jej wypowiedzenie zmieniające jej zakres obowiązków. Na koniec zaproponował pracę w Powiatowym Ośrodku Wsparcia we Włodawie – placówce podległej DPS-owi. W. Czubacka tak to opisuje: – W listopadzie 2007 r. dyrektor wręczył wypowiedzenie zmieniające z z-cy dyrektora na pracownika socjalnego w Powiatowym Ośrodku Wsparcia we Włodawie wiedząc, że mam orzeczenie o niepełnosprawności i nie mogę podjąć pracy z osobami niepełnosprawnymi na wózkach inwalidzkich. Ponadto z wykształcenia jestem prawnikiem oraz posiadam kilka specjalizacji – studia podyplomowe. W 2007 r. wniosłam pozew do Sądu Pracy, ale za namową dyrektora A. Lisa wycofałam go, gdyż dyrektor zlikwidował etat z-cy dyr. Specjalnie dla mnie utworzył etat kierownika administracyjno-gospodarczego. W związku z tym, sprawa się nie odbyła.

Kiedy W. Czubacka odmówiła ze względów zdrowotnych przejścia do POW, dyrektor rozwiązał z nią umowę o pracę. Sprawa trafiła do sądu pracy w Chełmie. W. Czubacka wynajęła lubelską kancelarię prawniczą. Przewód sądowy był dosyć długi jak na tego typu rozprawy. Rozwiązanie umowy o pracę nastąpiło z dniem 31 października 2010r. Wyrok pierwszej instancji zapadł 30 grudnia 2011 r.

Dyrektor A. Lis twierdzi, że zwolnienie W. Czubackiej nastąpiło wyłącznie z powodów merytorycznych. Jego zdaniem, pracownica popełniała kardynalne błędy w pracy, poza tym nie przyjęła nowej propozycji pracy. Zamiarem dyrektora w żadnym wypadku nie było skrzywdzenie jej. O błędach swojej byłej podwładnej mają mówić, m.in. wyniki kontroli przeprowadzonej w DPS-ie. W. Czubacka uważa jednak, że zwolnienie nastąpiło z powodów wyłącznie politycznych, bo ma lewicowe poglądy, a gdy podejmowano decyzję o jej zwolnieniu, w powiecie rządziła koalicja PiS-PSL. Komentatorzy zwracają uwagę, że W. Czubacka bardzo często bywała na zwolnieniach lekarskich i z tego powodu była dosyć mało efektywnym pracownikiem. – Nie jest prawdą – zaprzecza pracownica – że korzystałam często ze zwolnień lekarskich. Do 2008 r. w ogóle nie byłam na zwolnieniach, tj. przez ponad 5 lat zatrudnienia w DPS-ie.

Po naszych artykułach w tej sprawie przed ponad dwoma laty, do zarządu powiatu we Włodawie – jako organu prowadzącego DPS – trafiło pismo popierające decyzję dyrektora A. Lisa o zwolnieniu W. Czubackiej podpisane przez ponad 80 (na ponad setkę wszystkich) pracowników DPS-u. – Pismo podpisane przez pracowników DSP-u nie popierało zwolnienia mnie z pracy – wyjaśnia W. Czubacka. – Odnosiło się jedynie do pracy dyrektora jako zarządcy DPS-u. Nadmieniam, że w 2007 r. ponad 80 popierało mnie w petycji.

Pracownicy pozostaje w tej sytuacji tylko skarga kasacyjna. Rzadko jednak skuteczna w tego typu sprawach.

Obecnie W. Czubacka jest pracownikiem włodawskiego starostwa.

źródło: NOWY TYDZIEŃ

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

32 odwiedzających teraz
0 gości, 32 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 40 o godz. 06:18 am UTC
Ten miesiąc: 55 o godz. 09-13-2023 10:04 am UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC