Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Slide background
Home / Aktualności / Rekordowe Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa
przejscie zbereze

Rekordowe Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa

(6-9 sierpnia) Rekordowa liczba – około 25 tys. turystów przekroczyło most pontonowy zbudowany w Zbereżu, który połączył na 4 dni społeczności pogranicza Polski i Ukrainy. Największym problemem dla wszystkich w tym roku okazał się doskwierający upał.
(6-9 sierpnia) Rekordowa liczba – około 25 tys. turystów przekroczyło most pontonowy zbudowany w Zbereżu, który połączył na 4 dni społeczności pogranicza Polski i Ukrainy. Największym problemem dla wszystkich w tym roku okazał się doskwierający upał. Ludzie mdleli, czasem zanim doszli z parkingu do przejścia. Generalnie jednak tymczasowe przejście graniczne zorganizowane w ramach Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa potwierdza potrzebę jego zbudowania w tym miejscu na stałe. Ogółem tegoroczne Dni w Zbereżu cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, w tym wielu turystów wypoczywających w Okunince.

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa 2015 były już szóstą kolejną edycją tej imprezy w Zbereżu. Dzięki otwarciu na Wschód mieszkańcy mieli możliwość zobaczenia Ukrainy z Szackim Parkiem Narodowym i wyjątkowo pięknym i wielkim jeziorem Switaź na czele (położnym od Włodawy w linii prostej o ok. 10 km). W Zbereżu można było przejść (za okazaniem paszportu) na Ukrainę.

EDD, które odbywały się we Włodawie, w Woli Uhruskiej i (głównie) Zbereżu, okazały się wielkim sukcesem. Ze względu na dramatyczną sytuację na Ukrainie zrezygnowano z imprez po drugiej stronie Bugu. Dlatego też np. IV Poleskie Forum Gospodarcze, gdzie omówiono tam wspólne plany lokalnego biznesu z pogranicza polsko-ukraińskiego, miało miejsce we włodawskim starostwie.

Tegoroczne EDD rozpoczęły się tradycyjnie od przecięcia wstęgi na moście pontonowym na Bugu w czwartek o godz. 9. Dokonali tego wspólnie starostowie: włodawski Andrzej Romańczuk i Sergiej Winniczuk ze strony Szackiej oraz wojewoda lubelski Wojciech Wilk i przewodniczący wołyńskiej rady Walentyn Witer.

Powiat włodawski jako jeden z niewielu granicznych powiatów jest zupełnie odcięty od dwóch państw z nami graniczących: Białorusi i Ukrainy - mówi Andrzej Romańczuk, starosta włodawski. – I dzięki m.in. tego typu unikatowym na skalę województwa i kraju wydarzeniom jak te Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa, chcemy przekazać wyraźny sygnał o potrzebie utworzenia stałego przejścia granicznego w Zbereżu. Ta inicjatywa to wyraz determinacji obu samorządów polskich (powiatowego i gminnego w Woli Uhruskiej) oraz ukraińskiego w Szacku w dążeniu do wzajemnego otwarcia się.

Prawdziwą atrakcją dla rzesz turystów z Polski było jezioro Świtaź obok Szacka. Turyści, w tym zagraniczni tłumnie pojechali kąpać się w tym sto razy większym od Jeziora Białego akwenie. Chwalili czystość jeziora, narzekali jednak na jakość drogi dojazdowej.

Tylko pierwszego dnia odprawy dokonano wobec 4,2 tys. osób.

Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznej edycji EDD była konferencja we włodawskim starostwie, gdzie podsumowano dotychczasowe starania o budowę stałego przejścia w Zbereżu. Konferencje otworzył starosta A. Romańczuk, który mówił m.in. o konieczności dalszych wspólnych przedsięwzięć na pograniczu i póki nie będzie decyzji ws. budowy stałego przejścia, to o konieczności co najmniej 2-miesięcznego czasowego przejścia pieszo-rowerowego w Zberezu. W podobnym tonie wypowiadał się gość honorowy konferencji Tomasz Jędrzejczak – wiceminister sportu i turystyki, który był zachwycony pięknem ziemi włodawskiej i jednocześnie wyraził głębokie wsparcie dla idei otwarcia przejścia. Swoją prelekcję dotyczącą  historii lokalnej jako formy promocji Polesia miał również Adam Panasiuk- wicestarosta włodawski.

W sobotę przedsiębiorcy z obu stron Bugu spotkali we włodawskim starostwie. Tam podczas IV Poleskiego Forum Gospodarczego podkreślano potrzebę utworzenia stałego przejścia w Zbereżu ze względów czysto gospodarczych. – To była doskonała okazja do wymiany nie tylko poglądów, ale przede wszystkim nawiązania jeszcze bliższej przygranicznej współpracy – mówili podczas forum lokalni biznesmeni.

EDD’15 zaowocowały również licznymi wydarzeniami sportowymi, kulturalnymi i naukowymi. Były  biegi, rajdy i zawody sportowe, w tym np. piłkarski międzynarodowy turniej służb mundurowych czy ultramaraton o długości 47 km! Odbywały się także ciekawe koncerty – ze względu na trudną sytuację na Ukrainie – tylko po polskiej stronie Bugu. Nie zabrakło także seminarium w Woli Uhruskiej poświęconego Korpusowi Ochrony Pogranicza.

Organizacja sześciu edycji Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa Zbereże – Adamczuki:

7-8 sierpnia 2010 r. (dwa dni) – ponad 6,6 tys. odpraw granicznych

4-7 sierpnia 2011 r. (cztery dni) – ponad 21 tys. odpraw granicznych

9-12 sierpnia 2012 r. (cztery dni) – ponad 21 tys. odpraw granicznych

9-15 sierpnia 2013 r. (siedem dni) – ponad 36 tys. odpraw granicznych

7-10 sierpnia 2014 r. (cztery dni) – ponad 19 tys. odpraw granicznych

6-9 sierpnia 2015 r. (cztery dni) – około 25 tys. odpraw granicznych

Należy pamiętać, że przejście działało tylko w porze dziennej wyłącznie dla ruchu pieszego i rowerowego.

About TV Włodawa

19 odwiedzających teraz
2 gości, 17 bots, 0 członków
Cały czas: 479 o godz. 07-29-2015 12:09 am UTC
Najwięcej dzisiaj: 30 o godz. 08:20 pm UTC
Ten miesiąc: 30 o godz. 10-01-2020 08:20 pm UTC
Ten rok: 155 o godz. 05-08-2020 02:14 pm UTC