Home / Radni uchwalili podatek deszczowy
deszcz

Radni uchwalili podatek deszczowy

Tylko radny Mariusz Zańko był przeciwny wprowadzeniu kolejnego podatku, tym razem ”deszczowego” we Włodawie. Radni miasta podczas ostatniej sesji uchwalili bowiem nowy regulamin dostarczenia wody i odprowadzania ścieków., w którym poszerzono ”usługę” MPGK o odprowadzenie wód opadowych i roztopowych. Podatek ma być liczony od powierzchni dachów.

Opłata za odprowadzenie wód roztopowych i opadowych, popularnie zwana podatkiem deszczowym, obowiązywać będzie we Włodawie w ciągu najbliższych trzech miesięcy. W jakiej wysokości? Tego na sesji Krzysztof Kot- prezes MPGK nie zdradził . Jako że radni większością głosów (8 za , 5 się wstrzymało, 1 przeciw) uchwalili w piątek nowy regulamin, zatem nowy podatek jest praktycznie faktem. Brak bowiem w przyszłości zgody radnych na wysokość stawki nie powoduje jej nieważności. Tylko nieuchwalenie nowego regulaminu mogło włodawian uchronić przed wprowadzeniem podatku deszczowego.

MPGK argumentuje, że potrzebuje pieniędzy na modernizację sieci odprowadzającej deszczówkę , którą przedsiębiorstwo ma we władaniu.  Część sieci wymaga pilnego remontu, a wprowadzenie opłaty to jedyny sposób, żeby zdobyć na to pieniądze.  Zdaniem K. Kota już teraz problemem są zalane piwnice, a przepisy zabraniają wykorzystania do tego pieniędzy, które MPGK dostaje z opłat za wodę i ścieki, dlatego nie ma podobnego wyjścia.

Opłata zostanie doliczona do opłaty za wodę i ścieki. Jak czytamy w nowym regulaminie, w rozliczeniach za odprowadzenie ścieków opadowych i roztopowych z powierzchni zanieczyszczonych o trwałej nawierzchni się w szczególności powierzchnie terenów przemysłowych, handlowych, usługowych i składowych, bez transportowych, dróg i parkingów oraz dachów budynków przemysłowych, handlowych i mieszkalnych.

W kilku miastach podatek deszczowy już obowiązuje. Na Lubelszczyźnie Włodawa jest jednym z pierwszych miast, które w ten sposób ratuje swoje finanse. W innych miastach statystycznie trzyosobowa rodzina, która mieszka w domku jednorodzinnym, będzie musiała zapłacić 5-10 zł za osobę, zaś w bloku 2-3 zł. Ile będzie we Włodawie, tego nie wiadomo.

Wszystko zatem wskazuje na to, że dla przeciętnej włodawskiej rodziny, oprócz płacenia czynszu i funduszu remontowego dojdzie opłata za to co nieuniknione w naturze – deszcz.

Dziura budżetowa swoją drogą, ale że radni miejscy głosowali za nowym podatkiem, to niektórych nieco dziwi. Jak się jednak dowiedzieliśmy ze źródła, poza radnym M. Zańko, nikt nie zdawał sobie dobrze sprawy z tego, że wraz z uchwaleniem nowego regulaminu, wejdzie też nowy podatek – od deszczu. Choć w uzasadnieniu do tej uchwały było napisane: – Z uwagi na rozszerzony zakres działalności przedsiębiorstwa i roztopowych zaszła konieczność aktualizacji ” regulaminu”.

 

źródło: NOWY TYDZIEŃ

 

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

12 odwiedzających teraz
2 gości, 10 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 31 o godz. 08:10 am UTC
Ten miesiąc: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Ten rok: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC