Mieszkańcy Włodawy, w tym osoby niepełnosprawne, otrzymają za darmo sprzęt komputerowy i dostęp do internetu. Podczas sesji w czwartek 28 lutego Rada Miejska zgodziła się na przystąpienie do projektu, który będzie współfinansowany przez Unię Europejską.
W ramach „Przeciwdziałania wykluczeniu cyfrowemu – eIncIusion” ze wsparcia mogą korzystać rodziny, znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej, osoby niepełnosprawne z ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a także rodziny zastępcze, domy dziecka i samotni rodzice oraz biblioteki, instytucje kultury i szkoły bądź inne jednostki samorządowe.
Czwartkowa decyzja radnych umożliwia przygotowanie wniosku o przyznanie dofinansowania. Jeśli zostanie on zaakceptowany projekt będzie realizowany od marca tego roku do czerwca 2015. Jego szacunkowa wartość to około 700 tysięcy złotych. Wnioskodawca może otrzymać z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka wsparcie finansowe w wysokości nawet 100 procent kosztów kwalifikowalnych.
Włodawscy radni zgodzili się też na przystąpienie do projektu, umożliwiającego wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów, który chce realizować Publiczne Gimnazjum nr 1. Za pieniądze z Unii Europejskiej placówka zamierza m.in. zorganizować dodatkowe zajęcia dla młodzieży z trudnościami w nauce i uczniami zdolnymi, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności, zapewnić opiekę psychologiczno-pedagogiczną i doradztwo zawodowe, a także kupić sprzęt do prowadzenia zajęć i pomoce dydaktyczne. Ponadto dzięki unijnemu wsparciu autorzy projektu pod nazwą „Planując przyszłość zdobywam wiedzę i umiejętności”, chcą zorganizować wyjazdy na Targi Edukacyjne i do Ogrodu Botanicznego w Lublinie, a także do Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Techniki. Realizacja tych i wielu innych przedsięwzięć może kosztować około 216 tysięcy złotych, z czego 90 procent kosztów może pochodzić z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Na początku czwartkowej sesji miała miejsce miła uroczystość. Przedstawiciele władz miasta złożyli gratulacje i życzenia oraz wręczyli medale za długoletni pożycie małżeńskie czterem parom. Odebrali je: Celina i Stanisław Kaczmarkowie, którzy przeżyli ze sobą 52 lat oraz Halina i Stanisław Pytko, Barbara i Stanisław Wojniccy oraz Jadwiga i Kazimierz Mutwiccy, którzy mogą się poszczycić tylko o rok krótszym stażem małżeńskim.
Szacownym jubilatom życzymy zdrowia i kolejnych jubileuszy.
(fot. UM we Włodawie) IAS24