Home / Aktualności / Radni nie przyjęli budżetu na 2013 rok
ratusz

Radni nie przyjęli budżetu na 2013 rok

Radni Włodawy nie przyjęli budżetu na 2013 rok. Podczas sesji, która odbyła się w piątek 21 grudnia, za odrzuceniem uchwały budżetowej głosowało dziewięciu radnych, a czterech było za jej przyjęciem.

Projekt przygotował burmistrz Jerzy Wrzesień, a Regionalna Izba Obrachunkowa, zaopiniowała go pozytywnie, bez jakichkolwiek uwag. Podczas prac w komisjach rady Miejskiej, radni zaproponowali jednak kilka poprawek. Komisja Oświaty i Kultury wnioskowała o zmniejszenie wydatków bieżących (tak zwanej rzeczówki) Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, o 65 tysięcy złotych i przekazanie tych pieniędzy Włodawskiemu Domowi Kultury. Oprócz tego Komisja Rewizyjna wnioskowała o zmniejszenie tych samych wydatków MOSiR-u o kolejne 65 tysięcy, które, zdaniem jej członków, powinny zostać przeznaczone na działalność organizacji pożytku publicznego i wolontariat oraz działania na rzecz osób w wieku emerytalnym.

Burmistrz Jerzy Wrzesień nie zgodził się na wprowadzenie tych zmian, argumentując, że są one niezgodne z ustawą o finansach publicznych, a także mogą uniemożliwić wykonywanie statutowych zadań MOSiR-u. Autor projektu budżetu tłumaczy, że sprawa dotyczy tak zwanych wydatków sztywnych, które są przeznaczone m.in. na zakup paliwa, energii elektrycznej i cieplnej, utrzymanie czystości, podatek od nieruchomości czy składki na ubezpieczenie majątkowe. – Jednostka ta musi je ponieść, a środki na ten cel powinien zapewnić, uchwalając budżet, organ stanowiący, którym jest rada – wyjaśnia Jerzy Wrzesień. Jego zdaniem niezabezpieczenie środków na te wydatki jest poważnym naruszeniem zasad ustalania budżetu, ponieważ prowadzi do zagrożenia funkcjonowania MOSiR-u.

Według burmistrza Włodawy zaproponowane zmiany, nie tylko naruszają dwa artykuły ustawy o finansach publicznych, ale również mogą prowadzić do niezrównoważenia budżetu i zwiększenia deficytu. Jerzy Wrzesień zapewnia, że jeśli w ciągu roku pojawią się dodatkowe pieniądze, będzie je można wydać w taki sposób, jaki zaproponowała grupa radnych.

Przyszłoroczny budżet jest integralną częścią „wieloletniej prognozy finansowej na lata 2013 – 2023″. Chociaż uchwała budżetowa została odrzucona, radni zaakceptowali „prognozę”.

Budżet każdej gminy powinien być uchwalony do końca stycznia. Jeśli tak się nie stanie, to do końca lutego ustali go Regionalna Izba Obrachunkowa.

Podczas piątkowych obrad radni przyjęli regulamin utrzymania porządku i czystości, który dostosowuje prawo lokalne do ustawowych przepisów o gospodarce odpadami. Stawki tak zwanych opłat śmieciowych, mają być ustalone w styczniu.

Ias24

About TV Włodawa

Leave a Reply

Your email address will not be published.

12345

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

19 odwiedzających teraz
2 gości, 17 bots, 0 członków
Cały czas: 569 o godz. 01-18-2023 01:44 pm UTC
Najwięcej dzisiaj: 29 o godz. 01:24 am UTC
Ten miesiąc: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC
Ten rok: 303 o godz. 02-01-2024 08:55 pm UTC